Íme egy poszt-covid hatás, ami hóbortnak indult, de sokkal több lett belőle
A szakértő szerint a koronavírus-járvány új lendületet adott a saját élelmiszer termelésének, főként az Egyesült Államokban, de a kiskertek világszerte egyre népszerűbbek.
Nem sokkal azután, hogy kitört a covid és számos korlátozást bevezettek, jelentős mértékben növekedni kezdett a hobbikertészet aránya, főként az USA-ban, ugyanis az amerikai lakosság 5-6%-a, Európa-szerte pedig az emberek 10%-a ezzel kezdett foglalkozni a szabadidejében.
Ennek kapcsán Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Intézet senior kutatója elmondta, a korlátozások már önmagában is „rákényszerítették” az embereket arra, hogy valamilyen elfoglaltságot találjanak maguknak, de az élelmiszerláncok sérülékenysége is közrejátszott a dologban.
Majd jött az energiaválság, az élelmiszer-drágulás pedig tartóssá vált, amely által a kiskertben vagy balkonládában termesztés immár több lett, mint egyszerű hóbort, elsősorban a 18-34 éves korosztály körében – írta az Infostart.
Anyagilag is megéri
Majd a szakértő felhívta a figyelmet, hogy a kertészkedés anyagilag is megéri, mert így körülbelül 1-1,5 havi élelmiszerköltséget lehet megspórolni, ami számszerűsítve azt jelenti, hogy 1 dollárnyi befektetéssel akár 8-9 dollárnyi élelmiszerhozam is elérhető.
De a közösségi kertek a globális élelmezési problémák enyhítésére is szolgálhatnak, hiszen egyes felmérések alapján, ha az amerikai városi parkok gyepesített részeinek akár csak 10%-át ún. permakultúrás művelés alá vonnák, akár 2 millió ember élelmezése is megoldható lenne.
Németh Viktória a magyarországi trendeket illetően arra utalt, egy hosszas lefelé menő pályát követően 2016-ban már csak a földterületek 1%-a tartozott háztáji művelés alá, és 200 ezernél is kevesebb háztartás foglalkozott ezzel, ám a 2020-as években hazánkban is fordulat következett be.
Több kormányzati program született az elmúlt években, támogatandó a háztáji gazdálkodást, nemcsak egyéni, hanem közösségi szinten is, s a célok között szerepelt a társadalmi integráció, egyes vidéki települések felzárkóztatása, illetve a gyermekek egészséges életmódra nevelése.