Politikusok robbantották be a diplomahamisítási piacot Szlovákiában
Másodvirágzását éli a diplomamunkák meghamisítása északi szomszédunknál azt követően, hogy a házelnökön kívül a pénzügyminiszter is nyíltan bevallotta, nem saját maguk írták meg szakdolgozataikat.
Mióta kormányváltás történt Szlovákiában, az elmúlt másfél évben sorra buktak le politikusok plágiummal – először Boris Kollár házelnökről derült ki, hogy elcsalta a diplomamunkáját, utána Igor Matovič ex-kormányfő, későbbi pénzügyminiszter vallotta be, nem ő írta meg a záródolgozatát, végül Branislav Gröhling oktatási tárcavezető is botrányba keveredett.
Az Új Szó beszámolója alapján az az utóbbi években sem csökkent a jogtalanul megszerzett diplomák száma, sőt, egyre kifinomultabb módszereket használnak a hallgatók.
Szlovákiában legalább 22 olyan aktív cég van, amelyeknél a diákok megrendelhetik a szakdolgozatukat. A legtöbb vállalkozás saját weboldallal rendelkezik, de vannak olyan magánszemélyek is, akik internetes hirdetések formájában kínálják fel szolgálataikat.
A legtöbb cégnek külföldön bejegyzett székhelye van, ezért szinte lehetetlen kideríteni, hogy ki a szóban forgó weboldalak valódi üzemeltetője. Egy-egy ilyen vállalat évente 36 ezer eurós bevételre tesznek szert úgy, hogy diplomaírókat alkalmaznak potom fizetésekért.
A valódi szerzők gyakran az egyetemi szférában mozognak, nem ritkán doktoranduszokról van szó. Egy 60 oldalas szakdolgozat ára 600 és 900 euró között mozog, a diákok pedig fizethetnek részletre is, és ami a legborzasztóbb, hogy mindez jogszerű, hiszen nincsenek szabályok, amelyek korlátoznák az ehhez hasonló tevékenységeket.