Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már Peru legeldugottabb helyein is tömegesen szedi áldozatait a koronavírus

Az andoki országban különösen súlyos károkat okoz a szegényebb, rosszul felszerelt vidéki területeken a járvány, miközben az országban vasárnap választásokat tartanak.

...svg content...Emberek érkeznek egy rendőrök által őrzött szavazóhelyiségbe, hogy leadják szavazatukat az elnökválasztás második fordulójában a perui Tacabambában 2021. június 6-án. MTI/AP/Martin Mejia
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Miközben a fejlett országok az északi féltekén a gyors oltási kampányok után a normalitás felé közelítenek, Latin-Amerikában a koronavírus-járvány továbbra is tombol.

Peru például ezen a héten majdnem megtriplázta eddigi halálos esetei számát, már 180 ezer fölött tartanak, így jelenleg a természetes erőforrásokban gazdag országban van a legtöbb egy főre eső koronavírusos halott. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A Reuters cikkében az ország északi részén lévő Chota városát mutatják be, melyet gyakorlatilag megnyomorított a vírus. A negyvenezres lakosú vidéki városban nincs intenzív osztályos ágy és orvosi eszközök is ritkásak, így Peru vörös riasztást adott ki rá több másik területtel, melyek egyike sem a gazdag városok közül való.

A legközelebbi intenzív osztályig három órát kell autózni, sokszor földúton. A város egyetlen apró kórházában nem sok esély van arra, hogy valaki lélegeztetőgépre kerüljön, de a környező ilyennel rendelkező klinikákon is 96%-os a telítettség.

Nem tudni pontosan, hányan haltak meg a városban, de egy helyi katolikus pap szerint napi 6-7 misét is kell tartania a halottak és betegek miatt.

Vasárnap Peruban választásokat tartanak a járványhelyzet ellenére is, amelynek esélyese Pedro Castillo, aki a Chotát is magában foglaló Cajamarca régióból származik. Akár ő nyer, akár ellenfele, az oltási kampány beindítása, a szegénység csökkentése és a járvány megfékezése lesz az első feladat – annak ellenére terjedt el ugyanis ilyen szinten a betegség, hogy szigorú lezárások vannak érvényben.

Peru és Chota esete jól leképezi a dél-amerikai helyzetet: Uruguay és Paraguay a legnagyobb egy főre eső halálozási rátát mondhatja magáénak, Argentínában eddig 80 ezren hunytak el és újabb fellendülésnek néznek elébe, Kolumbiában és Bolíviában is növekednek a számok, Brazília pedig lassan már az ötszázezer halottnál tart.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.