A perui Fényes Ösvény gerillaszervezet 16 embert, köztük gyermekeket ölt meg a választások előtt
Tizenhat ember, köztük legalább két gyermek halt meg egy lázadói támadásban Peruban – erősítette meg az ország védelmi minisztere. A Fényes Ösvény gerillacsoport állítja, hogy ők álltak a támadás mögött.
A maoista lázadócsoport vezetőjének 1992-es letartóztatása után nagyrészt elvesztette hatalmát, de megmaradt tagjai még mindig aktívak Peru koka-termelő régiójában. A kormány szerint a Fényes Ösvény azóta kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó bűnözőcsoporttá vált.
Mi történt?
Egy helyi tisztviselő elmondta, hogy helyi idő szerint vasárnap este riasztották egy támadás miatt San Miguel del Ene faluban. Elmondása szerint holttesteket talált két kocsma padlóján szétszórva egy kis folyó két partján. A helyi médiának elmondta, hogy a holttesteken golyó ütötte lyukak voltak, és néhányukat, köztük két gyermekét, megégették.
Az első jelentések 18 holttestről szóltak, amit később 14-re csökkentettek. Nuria Esparch védelmi miniszter azonban azt mondta, hogy a biztonsági erők hétfői helyszínre érkezését követően megerősítette, hogy 16 ember halt meg.
A perui fegyveres erők közölték, hogy a holttestek mellett a Perui Militarizált Kommunista Párt Központi Bizottsága – a Fényes Ösvény egyik szárnyának hivatalos neve – által aláírt röplapokat találtak, amelyekben arra figyelmeztetik az embereket, hogy ne szavazzanak a június 6-i elnökválasztáson. A röplapokon azt is írták, hogy a csoport „megtisztítja” a területet a „besúgóktól és árulóktól” és más „élősködőktől”.
Mi az a Fényes Ösvény?
A Fényes Ösvény egy Abimael Guzmán egykori egyetemi filozófiaprofesszor által az 1960-as évek végén alapított militáns csoport. Az 1980-as években gerillacsoporttá alakult, és véres felkelést folytatott a perui kormány ellen.
A perui államot majdnem térdre kényszerítette az 1980-as években, becslések szerint 10 ezer taggal, a több mint egy évtizedes belső konfliktus során pedig közel 70 ezer ember halt meg vagy tűnt el. Guzmánt 1992-ben letartóztatták és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, letartóztatása pedig súlyos csapás volt a csoportra nézve, amelynek létszáma néhány százra csökkent Peru koka-termelő régiójában.
Milyen reakciót váltott ki a támadás?
Francisco Sagasti perui elnök „terrorcselekménynek” nevezte a támadást, és közölte, hogy a hadsereget és a rendőrséget a térségbe küldte, hogy biztosítsa azt. Sagasti a június 6-i elnökválasztás második fordulója után egyébként lemond tisztségéről, az utódjáért versengő két jelölt pedig szintén részvétét fejezte ki az áldozatok családjainak.
Pedro Castillo szakszervezeti aktivista, aki jelenleg a közvélemény-kutatások szerint vezető pozícióban van, „gyáva” támadásnak nevezte az emberek elleni támadást. Keiko Fujimori, aki harmadszor is indul az elnökválasztáson, felszólította a peruiakat, hogy „ne engedjék, hogy a terrorizmus megállítsa a választási folyamatot”.
Mi áll a háttérben?
A régió, ahol a támadás történt, az Apurímac, Ene és Matero folyók völgye (VRAEM), egy távoli terület, ahol nagyon kevés a rendőri jelenlét, így ebben a sűrű, hegyvidéki dzsungeles régióban rejtőzködnek a Fényes Ösvény lázadócsoport megmaradt tagjai, miután a fő csoport 2011-ben vereséget szenvedett.
A perui koka – a kokain alapanyaga – nagy részét a VRAEM-ben termesztik, a Fényes Ösvény tagjai pedig helyi kábítószer-kereskedő bandákkal szövetkeztek, hogy ellenőrzésük alá vonják a kereskedelmet. A térségben tevékenykedő Fényes Ösvény-ágat vélhetően Victor Quispe Palomino, más néven „José” vezeti.
José csoportja talán kicsi a Fényes Ösvény 1980-as és 90-es évekbeli fénykorához képest, amikor a perui állammal folytatott konfliktusban a becslések szerint 70 ezer embert öltek meg, de ez a legutóbbi támadás azt mutatja, hogy továbbra is képes halálos támadásokat indítani a civil lakosság ellen – írja a BBC.