Permetezőszert engedtek a vízbe, kipusztultak az élőlények a Balaton-felvidéken
A Balaton-felvidéken található Vászolyon súlyos ökológiai katasztrófát idézett elő, amikor valaki permetezőszert eresztett a Séd patakba.
Az Index hírportál információi szerint másfél hete a helyiek figyeltek fel rá, hogy a kerteken átfolyó patakban elpusztult és haldokló folyami rákok bukkantak fel, amihez hasonlót utoljára öt éve láttak.
„Akkor az derült ki, hogy néhány kerttulajdonos – feltehetően nem rossz szándékból, hanem lustaságból – a patakban öblíti ki a permetszeres tartályt, pont azzal a lendülettel, ahogy máskor a patakból locsolja a kertjét” – idézte fel a történteket egy helyi lakos.
A patakban rengeteg védett állat él, többek között rákok, békák, bolharákok nyüzsögnek benne, illetve számtalan vízi növénynek is élőhelyéül szolgál, magas vízhozam esetén pedig a Balatonba is belefolyhat.
Rózsahegyi Tibor vászolyi elmondta, ők is úgy látják, hogy emberi gondatlanság miatt valamilyen vegyi anyag kerülhetett a patakba. A környezetszennyezést jelentették a Veszprém Megyei Kormányhivatalnál, a lakosokhoz pedig szórólapot juttattak el, és arra kérték őket, hogy „mindenféle vegyi anyaggal történő munkafolyamatot a törvényben meghatározott módon végezzenek”.
A Veszprém Megyei Kormányhivatal természetvédelmi eljárást indítványozott az ügy kapcsán, miközben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság szakértői helyszíni szemlét is tartottak:
„Egy 400 méteres szakaszon rögzítettünk elpusztult rákokat, azonban a növényzet miatt pontos számolásra nem volt lehetőség. Egy tiszta, jól látható patakszakaszon végeztünk pontos számlálást, itt 25 méteren 19 elpusztult egyedet számláltunk. Ez alapján úgy becsüljük, hogy a szennyezési forrástól számítva körülbelül 300 egyed pusztulhatott el.”
A folyami rák természetvédelmi értéke darabonként 50 ezer forint, ami azt jelenti, hogy a károsítás összértéke eléri a 15 millió forintot, így ha kiderül, ki okozta a pusztulást, súlyos szankciókkal számolhat.