Több tízezer forintos bírságot is kaphat, aki nem a kijelölt helyre teszi a fenyőfát
Ez ugyanis szabálysértésnek minősül, a bírság összegét pedig a helyileg illetékes jegyző állapítja meg.
A legtöbben január hatodikán, azaz vízkereszt napján szedik le a karácsonyfákat, amelyeket a Budapesti Közművek szervezetten gyűjt be és környezetbarát módon hasznosít. A BKM Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. FKF Hulladékgazdálkodási Divízió korábbi tájékoztatása szerint a feladat logisztikai szempontból is komoly kihívásnak mondható, ugyanis becslések szerint évente 500-600 ezer fenyő kerül ki a fővárosi utcákra, ám azt nem mindenki tudja – még a rendszeres felvilágosító kampányok ellenére sem –, hogy pontosan hová kell vinni a tűlevelűeket, hogy azok semmit és senkit ne akadályozzanak, illetve bírságot se kockáztassunk – írja a Pénzcentrum.
Az FKF szerint a lakosság a fákat elhelyezheti a több mint 250 kijelölt gyűjtőhely bármelyikére, vagy lerakhatja a háztartási hulladékos kukák mellé jól látható helyre. Mindemellett arra kérik a fővárosiakat, hogy a fákat semmiképpen se dobják el a közterületeken, úgy, hogy az veszélyezteti a gyalogos-, bicikli- és gépjárműforgalmat, mások biztonságát, illetve a főváros tisztaságát. A kijelölt gyűjtőpontokról vízkereszt után naponta átlagosan 12 „fenyőfajárat” szállítja el az összegyűlő karácsonyfákat, a lakóingatlanoktól pedig a kukásautók, illetve szükség esetén külön járművek is besegítenek. Ezt követően kerül sor az aprításra, majd a kommunális hulladékkal történő összekeverésre, s végül a hasznosításra.
A lap kiemeli, szabálysértést követ el az, aki nem a kijelölt helyre teszi a fenyőfát, a bírság összegét pedig a helyileg illetékes jegyző állapítja meg, de az elmúlt évek tapasztalataiból kiindulva a bírság akár több tízezer forintos is lehet, ha így szennyezzük a környezetet. Az FKF részéről a Pénzcentrum kérdésére azt tették hozzá: „A közterületekre nem megfelelő módon történő kihelyezéssel a lakos közterület-szennyezési szabálysértést követ el, amelyet a hatóság, az önkormányzat jegyzője, vagy a közterület-felügyelet szankcionálhat. A Budapesti Közművek keretein belül önállóan működő FKF Hulladékgazdálkodási Divízió tapasztalatai szerint Vízkeresztet, január 6-át követően kezdődik az igazi kihelyezési dömping, amely általában egy-másfél hónapig tart”.
Majd azzal folytatták: „A lakos bármikor helyezi is ki a fenyőfát, akár közvetlenül az ünnepeket, akár a ’fenyőfa-dömpinget’ követően – a kommunális hulladékgyűjtő tartályok mellé az ürítés napján, vagy a 250 kijelölt gyűjtőhely bármelyikére téve – annak elszállítását elvégezzük”. De arra is fény derült, mire kell odafigyelni még azelőtt is, hogy a karácsonyfát kihelyeznénk: főszabályként érdemes tudni, hogy tényleg csak lecsupaszított fát tegyünk ki a kijelölt helyre.
„A fák kihelyezésekor figyelni kell arra, hogy azok ne akadályozzák a gyalogos-, a kerékpár-, illetve a gépjárműforgalmat. Kérjük, hogy munkatársainak védelme, a nagy értékű célgépek biztonságos működése, továbbá a környezetbarát hasznosítás érdekében a kiszolgált tűlevelűekről a kihelyezést megelőzően a díszeket, a csillagszórókat, a szaloncukor-kampókat, és elsősorban a talpakat távolítsák el. Továbbá kérjük a budapestieket, hogy a fenti két kihelyezési megoldás egyikét válasszák, és semmiképpen se dobják el fájukat a közterületeken, parkokban, játszótereken, ezzel mások biztonságát és a főváros közterületi rendjét és tisztaságát veszélyeztetve” – tette hozzá az FKF sajtóosztálya.