Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Parragh László a katáról: A szabály volt hibás, a szabályon kellett változtatni”

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint ahhoz, hogy az ország működjön, mindenkinek részt kell vállalnia a terhekben.

...svg content...Fotó: Parragh László, az MKIK elnöke beszédet mond a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Fókuszban a külpiacok címû évnyitó rendezvényén Budapesten 2022. március 1-jén. MTI/Koszticsák Szilárd
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Az Országgyűlés keddi döntését követően jelentősen leszűkült a kör, amely továbbra is igénybe veheti a kedvezményes katás adónemet; a szigorítás szükségességét Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke vetette fel, ugyanakkor elismerte, ő maga „nem húzta volna ilyen szorosra a nadrágszíjat”.

Az InfoRádióban elhangzott interjúban az elnök elmondta, a változtatást az indokolta, hogy olyanok is élhettek a könnyített adózás lehetőségével, akiket a törvényalkotó eredetileg nem célzott meg – olvasható az Infostart cikkében. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A kata bevezetésekor nagyjából félmillió adózóval kalkuláltak, ami egész pontosnak bizonyult, mivel végül 450 ezren éltek a lehetőséggel, közülük sokan azonban munkaviszony helyett választották a katát, ami a kamarai elnök szerint „nem volt ízléses”.

„Azt tisztán lehetett látni, hogy minél több munkavállaló választja a katát, annál kevesebb közteher folyik be, következésképpen mindenki más, aki nem ezt az adózást választja, több adót fog fizetni”

– érvelt Parragh László.

Ezek az emberek nem követtek el olyasmit, amivel jogszabályt sértettek volna, egyszerűen csak éltek a kiskapu lehetőségével, így az adóhatóság sem tudott ellenük fellépni. Mivel a szabály volt hibás, megoldást csak a szabály megváltoztatásától lehet remélni.

A 450 ezer katás adózóból alig 100 ezer maradt, a kimaradók azonban többféle lehetőség közül választhatnak: működhetnek tovább Bt-ként, költségadózóként vagy átalányadózóként, az elnök szerint sokan megtalálják majd ennek a technikáját.

Bár a MKIK január 1-től szeretett volna változást, a módosítások már szeptembertől életbe lépnek, Parragh László azonban hozzátette, szerinte a módosítás túlzottan erőteljesre sikeredett.

„Én nem húztam volna ilyen szorosra a nadrágszíjat őszintén szólva. Szerintem olyanokat is kiszorítunk a katázásból, akik egyébként meg kellene, hogy találják a helyüket ebben a rendszerben. Én bízom abban, hogy finomhangolással még lehet egy kicsit javítani, módosítani”

– közölte az elnök.

A kiszorulók a jövőben csak jóval nagyobb teherrel járó adózási formák közül választhatnak, Parragh azonban úgy véli, az egészségügy, az oktatási rendszer és a nyugdíjrendszer nem működhet zökkenőmentesen közteherviselés nélkül. A szolgáltatásoknak ára van, a közteherviselés lényege pedig az, hogy mindenkinek ki kell vennie belőle a részét, hogy az ország működhessen.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.