Paradicsomlevest zúdítottak egy Van Gogh-festményre Londonban
Az incidens a brit főváros világhírű képzőművészeti gyűjteményében, a Trafalgar téren lévő Nemzeti Galériában történt.
A Just Stop Oil nevű környezetvédő csoport pólóját viselő két fiatal nő konzerv paradicsomlevest zúdított a Napraforgók című alkotásra, majd tenyerüket a falhoz ragasztották, és egyikük azt kiabálta, hogy „Mi ér többet? A művészet vagy az élet? Jobban aggasztja magukat egy festmény védelme, mint az emberéleté vagy bolygónké?”.
Az immár üres konzervdobozt felmutatva az aktivista – akit a rendőrség később Phoebe Plummer néven azonosított – kijelentette, hogy a mostani megélhetési válság közepette több millió éhező család még egy leveskonzervet sem tud megmelegíteni.
A két aktivistát a rendőrség péntek délután őrizetbe vette szándékos károkozás címén. Az 1888-ban készült – a holland festőművész által több változatban megfestett – Napraforgók eszmei értéke a londoni Nemzeti Galéria tájékoztatása szerint 72,5 millió font (több mint 36 milliárd forint).
Üveglap védte a festményt
A termet, ahol a festmény látható, a biztonsági szolgálat lezárta. A Just Stop Oil két hete tart folyamatos demonstrációkat Londonban, az ellen tiltakozva, hogy a brit kormány az energiaellátási kockázatok csökkentése végett új nyersolaj-kitermelési engedélyek kiadását tervezi.
Frissítés: A Nemzeti Galéria azonban péntek este közleményben tudtatta, hogy jóllehet a festmény keretét kisebb károsodás érte, az alkotás – amelyet üveglap védett – sértetlen maradt, megfelelő tisztítás után a kép visszakerült helyére, a 43-as kiállítóterembe, és ismét látogatható.
Az 1824-ben alapított londoni Nemzeti Galéria a világ egyik legnagyobb képzőművészeti közgyűjteménye, amelynek állandó kiállításain csaknem 2500 festmény látható. Az ingyenesen látogatható intézményt évente átlagosan több mint négymillióan keresik fel.
MTI