Palkovics szerint Magyarországon minden energiaforrás adott, mely függetlenné és zölddé teheti az országot
Az energetika és a közlekedés zöldítési terv jelentős részét a helyreállítási alap hitelkonstrukciójából finanszírozná a kormány.
Magyarországon megtalálható minden olyan energiaforrás, például a szél és a geotermia, amelyek az energetikai átalakítás során lehetővé teszik, hogy függetlenné és zölddé váljunk – jelentette ki Palkovics László technológiai és ipari miniszter hétfőn Brüsszelben az MTI-nek adott nyilatkozatában.
A miniszter Brüsszelben bilaterális egyeztetéseket folytatott a foglalkoztatásért és a környezetvédelmi ügyekért felelős uniós biztossal, és bemutatta a kormány terveit az energetika és a közlekedés területén.
Mint mondta, Frans Timmermansszal, az európai zöld megállapodásért felelős biztossal tárgyalt arról, hogy Magyarország 16 milliárd eurós beruházást kíván végrehajtani, amelynek központjában a villamosenergia-rendszer átalakítására áll.
A terv jelentős részét a helyreállítási alap hitelkonstrukciójából finanszírozná a kormány. A projekt a zöldítésről és a digitalizációról szól, Magyarországon a nap és szélenergia elérhető.
Hozzátette, hogy Magyarország erőteljes szélbiztonsággal rendelkező ország, léteznek szélerőműparkok olyan területeken ahol a szélsebesség nagyobb, mint 7,5 méter másodpercenként, bár már vannak olyan technológiák, amelyek kisebb szélsebesség mellett is képesek energiát előállítani. A beruházási tervben szerepel a geotermia is, csak úgy, mint a biomassza.
„Ahol van fa és erdő akkor az felhasználható, és ez nem az erdőirtásáról szól, ami egy fals értelmezése annak a jogszabályi csomagnak, amelyet a kormány ennek érdekében meghozott” – jelentette ki.
Palkovics László kifejtette továbbá, hogy Magyarországon, a biogáz területén egyelőre kiaknázatlanok a lehetőségek. „Míg Magyarországon 1,5 milliárd köbméter biogázt elő lehet állítani, most 80 millió köbmétert állítunk elő” – tette hozzá.
Arról is beszélt, hogy Magyarországon a környező országokkal együtt az energiafelhasználás kőolaj és földgáz alapú, és a gazdaságot nem lehet gyorsan átalakítani, ezért is képviselt a kormány határozottabb álláspontot e téren az EU-ban. „Ebből az következik, hogy erre az évre Magyarország gázellátása biztosított” – jelentette ki. Hozzátette: Magyarország célja az orosz energiaimporttól függés csökkentése, és a függetlenség elérése.
(MTI)