Több mint 1000 ember életét követelték a pusztító áradások Pakisztánban (videók)
A brutális monszun következtében áradások indultak pusztító útjukra, a halálos áldozatok száma pedig meghaladja az 1000 főt.
Pakisztán hivatalosan is éghajlati katasztrófának minősítette a jelenlegi szélsőséges időjárást, ugyanis a heves esőzések következtében keletkezett áradások június közepe óta már több mint 1000 ember életét követelték, a hatóságok pedig aggodalmukat fejezték ki az egyre romló tendencia miatt.
A heves esőzések nyomán kialakult áradások miatt több falu teljesen víz alá került, de több helyen a termést is elpusztították, miközben katonák és mentőalakulatok dolgoznak azon, hogy minden bajba jutott lakost evakuáljanak a veszélyes területekről, s jelenleg is több ezer ember tartózkodik ideiglenes menedékhelyeken.
A pakisztáni katasztrófavédelmi hatóság közlése szerint a monszunesők halálos áldozatainak száma elérte az 1033 főt, miután az elmúlt 24 órában további 119 ember vesztette életét. A hatóság megosztotta, az idei áradások mértéke hasonló a 2010-ben tapasztaltakhoz, melyek az ország történetének legsúlyosabb áradásai voltak, ugyanis több mint 2000 ember életét követelte az ítéletidő, s az ország közel ötöde egy az egyben víz alá került.
Sherry Rehman szenátor, Pakisztán éghajlatvédelemért felelős tisztviselője egy, a Twitteren közzétett videójában úgy fogalmazott, „Pakisztán jelenleg egy súlyos éghajlati katasztrófával küzd, az évtized egyik legsúlyosabbjával”. Megjegyezte, az ország most a szélsőséges időjárási események frontvonalában van, s igen nagy az esély a hőhullámokra, erdőtüzekre, villámárvizekre, ugyanis az évtized egyik legkeményebb monszunja végez pusztítást az országban.
A példátlan monszunszezon június közepe óta több mint 33 millió embert, vagyis minden hetedik pakisztáni állampolgárt érint, az ország mind a négy tartományában. A heves esőzések kezdete óta mintegy 300 ezer lakóingatlan vált a földdel egyenlővé, megannyi út vált járhatatlanná, s egyre gyakoribbá váltak a széles körű áramkimaradások is.
Rehman szenátor a Guardian értesülései szerint a TRT World török hírügynökséggel megosztotta, mire az esőzés véget ér, Pakisztán egynegyede, vagy egyharmada szinte biztosan víz alatt lesz, hozzátéve, hogy egy globális jelenségről van szó, éppen ezért jobb tervezésre és egy fenntartható fejlődésre lesz szükség, hogy a szélsőséges időjárásnak is ellenálló terményeket termesszenek.