Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jobb óvatosan bánni a ballagási pénzzel, főleg, ha hasznos célra lehet fordítani

Érdemes a fiatalok elé megtakarítási célokat kitűzni, hiszen így jóval tudatosabbak lehetnek ezen a téren, valamint vágyott céljaikat is könnyebben elérhetik, ha nem szórják a pénzt.

...svg content...Fotó: Diákok ballagnak a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikum és Kollégiumban 2023. május 6-án. MTI/Rosta Tibor
Belföld
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Itt a ballagási szezon, amikor a szülők, rokonok virágokat, különféle tárgyakat és pénzt ajándékoznak a diákoknak. Ám a szakértők szerint ez utóbbi akár haszontalan is lehet, ha a gyerekek azonnal elköltik, s az volna a legjobb, ha inkább a szülőkkel együtt kitűznének egy megtakarítási célt, majd félretennék a kapott pénzt.

Hiszen a gyerekek nem minden esetben tudják felmérni, hogy mi a különbség a legalapvetőbb dolgok és a nem feltétlenül szükséges termékek, szolgáltatások között. Az előbbi körbe sorolhatók pl. az élelmiszerek, ruhák, az utóbbiba pedig egyebek mellett a legújabb, legmodernebb elektronikai eszközök, amelyeknek korábbi típusai már megtalálhatóak otthon – írta a Pénzcentrum.

Megoldást jelenthet, ha a szülő a lakást körbejárva megmutat különböző tárgyakat, majd kvíz-szerűen megkérdezi a gyerektől, melyiket tartja alapvetőnek és kevésbé szükségesnek. Emellett érdemes lehet arra ösztönözni a tanulókat, hogy rendszeresen kövessék, mire költenek, s tudják, mik a rendszeres kiadások, illetve melyek az egyszeri vásárlások, valamint ezekre mekkora összeget fordítottak.

Ha a fiatalok pénzt kapnak ajándékba, akkor jó ötlet lehet, ha szülők elbeszélgetnek velük, s arra kérik őket, hogy ne költsék el egyből a pénzt. Mert így megtanulhatják, milyen hasznos a megtakarítás, főleg, ha egy vágyott célra tudják így összespórolni a pénzt, legyen szó elektromos rollerről, fesztiválbelépőről, utazásról vagy bármi másról – áll a K&H közleményében.

Ha pedig belefér a családi büdzsébe, akkor a szülő azzal is segíthet a gyermekének, hogy kölcsönt ad. Akár úgy, hogy a gyerek a spórolt pénzével egyfajta önrésszel száll be a kinézett termék árába, a fennmaradó rész pedig a szülőktől érkezik. A későbbiekben pedig a kölcsönt a fiatal akár jelképes kamattal visszafizeti, pl. a beérkező ajándékpénzekből vagy diákmunkából szerzett jövedelemből. De természetesen itt nem piaci kamatokra kell gondolni, hiszen a lényeg az, hogy a fiatalok tisztában legyenek azzal, hogy a kölcsönnek van díja, így felnőttként tudatos hiteligénylők lehetnek.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.