Ötvenezer éves vírusokat próbálnak meg kinyerni fagyott állatokból orosz tudósok
Horrorfilmek szoktak így indulni, de ez most a való élet: orosz kutatók eddig ismeretlen vírusokat igyekeznek előásni évtízezredek óta fagyott állapotban lévő állatokból.
Oroszország folyamatosan fagypont alatti hőmérséklettel megáldott területein talált állati maradványokból vett mintákban kutatnak majd a kórokozók után, az elhullott, de jó állapotban megőrzött tetemek között kutyák, lovak, rágcsálók találhatóak, a legöregebb egy 50 ezer éves lemming.
A kutatást a még a Szovjetunió idején alapított Vektor Virológiai és Biotechnológiai Intézet vezeti, novoszibirszki központjukban folyik a Szputnyik V után a második orosz koronavírus elleni védőoltás fejlesztése.
A csoport célja leválni a nemzetközileg több helyen folyó kutatásokról, melyek ezen állatoknak a DNS-mintájából, azok klónozását kíséreljék meg, ehelyett paleovírusokat szeretnének találni és az ezzel foglalkozó tudományágat akarják beindítani Oroszországban, írja a Metro.
Munkájukkal a vírusok őskor óta végbement fejlődését szeretnék vizsgálni és ez alapján megbecsülni a jelenleg is aktív vírusok jövőbeni potenciálját. Az intézet – amely egykor ipari szinten gyártott hímlővírust és még ma is van mintájuk a Marburg-vírusból is – az utóbbi években a HIV, az AIDS és a rák ellenszerét is kutatta.