Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nem érdemes minden levelet összegereblyézni ősszel, pozitív hatása is lehet kertünkre

Nem érdemes minden levelet összegereblyézni ősszel, pozitív hatása is lehet kertünkre

Nem érdemes minden levelet összegereblyézni ősszel, pozitív hatása is lehet kertünkre
Fotó: Unsplash

Ám ez még nem jelenti azt, hogy minden levelet ott lehet hagyni. A túlzottan vastag levélréteg ugyanis megfojthatja a füvet.

Itt az ősz, hullanak a falevelek, ezáltal gyanítható, hogy a nagyobb kertek tulajdonosai egy cseppet sem unatkoznak hétvégenként, amikor össze kell gereblyézni a lehullott leveleket. Ez azonban nem szükségszerű, mert ha hagyjuk, hogy egy vékony levélréteg megpihenjen, majd bomlásnak induljon a gyepen, az alatta lévő talaj szerves tápanyagokkal gazdagodhat, ami kifejezetten jót tehet neki – írja a 24.hu az IFLScience cikke alapján.

Susan Barton, a Delaware Egyetem tájépítész professzora szerint ez a gyakorlat javítja a talaj minőségét és egészségét, nem véletlen, hogy az erdőkben található a legjobb talaj. A felszabaduló tápanyagok, mint a nitrogén és a foszfor a talaj mikroorganizmusaira gyakorol közvetlen pozitív hatást, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a pázsit általános egészségi állapotához – magyarázta. De a levélhalom az állatok számára is hasznos terület lehet.

Molylepkék, méhek, mókusok és madarak egyaránt kiélvezhetik az előnyeit, itt ugyanis élelmet találhatnak és tárolhatnak, sőt akár rejtekhelyként is szolgálhat számukra – teszik hozzá. Ugyanakkor ez még nem egyenlő azzal, hogy minden levelet ott lehet hagyni. A túlzottan vastag levélréteg ugyanis megfojthatja a füvet. Diana Alfuth, a Wisconsini Egyetem munkatársának elmondása alapján a levelek 20-50%-ának otthagyása jelentheti a tökéletes egyensúlyt.

A felesleges leveleket pedig megéri összeaprítani, és úgy szétszórni – áll a cikkben. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy indul a poloskainvázió, készülhetnek a lakók, a pihenők, az agráriumban dolgozók. Ősszel jönnek a kiirthatatlan poloskák: a hazánkban nem őshonos, zöld vándorpoloska és a barnás márványpoloska egyaránt. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy megszólaltak a szakértők a magyar nagyvárosok kertjeiben megjelent csótányokról.