Válaszokat követel az ENSZ a kanadai tömegsírra
215 őslakos gyermek maradványaira találtak egy korábban bentalákásos iskolaként működő intézmény területén Kanadában, az emberi jogvédők válaszokat követelnek a kormánytól és a Vatikántól.
Válaszokat követelnek az ESZ emberi jogi szakértői, miután 215 gyermek maradványaira találtak Kanadában, egy egykor őslakosok számára bentlakásos iskolaként működő intézmény területén. A Frankfurter Allgemeine Zeitung tudósítása szerint pénteken közzétett nyilakozatukban a kanadai kormányt és a Vatikánt kiterjedt nyomozásra és a felelősök személyazonosságának megállapítására sürgetik.
Az ENSZ emberi jogvédői szerint minden gyermek maradványát törvényszéki szakértők vizsgálatainak kell alávetni és a gyanús halálesetekban nyomozást kell indítani, valamint az összes hasonló intézmény ellen meg kell kezdeni a vizsgálatot Kanadában, miután bántalmazással és kínzással vádolták meg az iskolákat, hogy a lehetséges elkövetők felelősségre vonásra kerüljenek.
A tömegsírt május végén fedezték fel Kamloops városában, Kanada legnyugatibb tartományában, Brit Columbiában. A maradványokat a Kamloops Bentlakásos Iskola területén tárták fel, mely az őslakos kanadai gyermekek számára biztosított “reedukációs”, tehát átnevelő oktatást 1890 és 1978 között. Egyelőre tisztázatlan, hogy mikor és hogyan vesztették életüket a gyermekek, akik közül néhányan csupán három évesek voltak.
Az őslakosok szerint a kamloopsi intézmény a legnagyobb kanadai reedukációs tábor volt, amíg működött. A 17. századtól kezdve az 1990-es évekig a hasonló úgynevezett bentlakásos iskolákat a kormány finanszírozta és igazgatta, ám egyházi szervezetek, templomok látták el az intézmények vezetését és az ehhez tartozó feladatokat.
A kandaiak és az emberi jogi szakértők szerint ez lehet Kanada történelmének legsötétebb fejezete: évtizedeken keresztül erőszakkal szakították ki a családjaikból a gyermekeket, hogy a bentalkásos intézményekbe, átnevelő táborokba küldjék őket, ahol kinevelték belőlük a kultúrájukat – az ünnepeiket, a dalaikat, a nyelvüket és a hitüket – , hogy az európai bevándorlók hagyományaira taníthassák őket. Az erőszak és a szexuális bántalmazás egyértelmű velejárója volt a hasonló intézményeknek.
Az ENSZ emberi jogvédői a bentlakásos iskolákban történő “rettenetes bűncselekményekre” és emberi jogsértésekre, visszaélésekre hívták fel a figyelmet. A közleményük szerint “egyszerűen elképzelhetetlen” lenne, ha a kanadai állam és a Vatikán futni hagyná a felelősöket, és nem gondoskodna megbüntetésükről, illetve az érintettek és szeretteik számára az átfogó kártérítésről.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök komoly vádakkal illette a katolikus egyházat, és arra sürgette a helyi papokat és más egyházi vezetőket, hogy vállalják a felelősséget a kamploopsi és más hasonló intézményekben elkövetett visszaélésekben és súlyos bántalmazásokban vállalt szerepükért. A miniszterelnök csalódottságát fejezte ki az egyház cselekedetei miatt, a releváns dokumentumok, feljegyzések kiadását, valamint az áldozatok számára kártérítést követelt.