Ősi inka technikával gyűjtik a vizet Peruban
Az éghajlatváltozás miatt egyre melegebb a bolygó, idén rekordokat dönt a hőség és sorra száradnak ki vizeink – Peruban viszont egy ősi technikával gyűjtik a vizet ezekben a száraz időkben.
Az inka birodalom által 500 évvel ezelőtt használt vízgyűjtési technikák jelenleg létfontosságúak, hiszen egyre csak szűkül az erőforrásokhoz való hozzáférésünk, az éghajlatváltozás miatt pedig ez csak rosszabb lesz. Peruban ezért ősi inka technikát támasztottak fel, hogy a távoli hegyi közösségekbe és Lima városába is eljuttassák az életet jelentő vizet.
A 74 éves Gregorio Rios annak idején személyesen felügyelte a gigantikus csatornahálózat felújítását, melyet évszázadokkal ezelőtt a yapani népcsoport épített a dél-amerikai ország Huarochiri körzetében, a 3000 méterrel a tengerszint felett fekvő San Pedro de Casta város felett – írja az Independent.
Noha a helyi önkormányzat korábban megkísérelt új és modern csatornahálózatot kiépíteni, mivel betont használtak, az anyag teljesen elfojtotta a növényeket, ennek következményeképpen pedig a helyi ökoszisztéma felborult, az új és modern csatorna pedig 10 év után összeomlott.
Ezzel szemben a yapani népcsoport által épített csatornák már több mint 500 éve állnak: az ősi inka technikával épített csatornák ugyanis több száz évig is képesek kitartani, persze csak akkor, ha megfelelően építik meg őket. A yapani népcsoport által alkalmazott technika lényege, hogy agyagot és köveket oly módon préselnek össze, hogy a megépített csatorna részben vízáteresztő marad, a növények gyökerei pedig segítenek rögzíteni az építményt.
Rios kijelentette, kezd elveszni ez az értékes tudás, azonban mindannyiunk érdeke, hogy visszaszerezzük azt, hangsúlyozva, hogy át kell vennünk az irányítást a termények vízgazdálkodása felett.
Habár a koronavírus-járvány miatt szinte teljesen el kellett magukat szigetelniük a világtól, megragadták a lehetőséget és kihasználták az ölükbe hullott időt: a járvány alatt a helyiek 30 munkása négy hónapon át dolgozott a csatornák felújításán, az ősi inka technika segítségével.