Országok, amelyek különös módon próbálják megfékezni a koronavírus-járványt
Annak ellenére, hogy a COVID-19 pandémia üteme enyhülni látszik, az utóbbi időkben a halottak száma egyre csak növekszik.
Az önkéntes és a kötelező karantén, valamint a lezárások a leggyakrabban alkalmazott óvintézkedések a koronavírussal szemben, néhány ország azonban ebben a tekintetben is a saját útját járja. Összegyűjtöttünk párat, ahol eltérő módon kívánják megfékezni a kórokozót.
Svédország – személyes felelősség
Esetek száma – 7 000 felett
Halottak – 401
Meggyógyultak – 205
Amíg az olaszok kórházai egyszerűen beleroppantak a járványba és az európai államok utcái ürességtől tátonganak a szabályozások miatt, addig Svédország nem is sejti, hogy a COVID-19 mennyire veszélyes lehet. A kávézók, a repülőterek, az általános iskolák és az óvodák még mindig nyitva tartanak, csak az 50 embernél nagyobb tömegű rendezvényeket tiltották be.
Egyrészt igaz, hogy a svéd hatóságok nem vezettek be szigorú korlátozásokat, másrészt azonban általános előírásokat és ajánlásokat tettek közzé, amelyekben arra kérik a lakosságot, hogy vegyék őket komolyan a teljes személyes felelősségvállalás jegyében.
Az ország vezető epidemiológus professzora megnyugtatta a lakosságot, hogy a vírus lassú terjedése nem fogja túlterhelni a skandináv királyság egészségügyi rendszerét. Ezt a könnyedebb hozzáállást a helyi szakértők és újságírók hevesen kritizálják. Szerintük egyáltalán nem elég a közösségi távoltartásának fontosságára, valamint a higiéniai elvárásokra figyelmeztetni és egyénre szabni, hogy felelősségének tudatában ezeket valaki betartja-e vagy sem.
Az elmúlt napokban történt halálozások és a fertőzés rohamos növekedése erősen megkérdőjelezik a járvány elleni intézkedésnek ezt az igencsak megengedő formáját. A stockholmi döntéshozók jelezték, hogy szigorítani fognak a szabályozásokon. A miniszterelnök nemrég azt nyilatkozta, hogy a járvány még hónapokig tarthat és több ezer halottra kell számítani.
Hollandia – nyájimmunitás és célzott lezárások
Esetek száma – 18 000 felett
Halottak – 1 766
Meggyógyultak – 250
A hollandok hozzáállása láttán Európában és a világon szinte mindenki összehúzta a szemöldökét. Először csupán olyan üzleteket zártak be, ahol a közeli érintkezések elkerülhetetlenek – ilyenek a fodrászatok, a szépségszalonok és a bordélyházak. Később bezárták az iskolákat, az egyetemeket és az óvodákat.
A svéd modellhez hasonlóan a holland hatóságok is inkább ajánlások mentén közlik a lakossággal, mit kellene tenniük. Az időseknek az javasolják, hogy ne mozduljanak ki a lakhelyükről, a dolgozóknak pedig azt tanácsolják, hogy otthonról végezzék el munkájukat és fokozattan ügyeljenek a személyes higiéniára, valamint ha tehetik, akkor vonuljanak önkéntes karanténba. Mindezek csak tippek és nem szabályok – bárkinek megengedett, hogy elhagyja az otthonát és azt csinálja, amit bármikor máskor tenne a hétköznapokon.
A holland illetékesek a közösségi immunitást is felvetették, mint lehetséges ötletet. Ennek az a lényege, hogy a populáció nagyobb része ellenálló lesz a vírusnak, ha mások körülöttük hamar megfertőződtek. Rájöttek azonban, hogy ez akár hosszú hónapokig is eltarthat, így a nyájimmunitás csupán másodlagos célnak fogják fel.
Az elsődleges praktikájuk az intelligens és a célzott lezárások módszere, amelyeknek köszönhetően a lakosság azon tagjait célozzák meg, akikre a vírus a legnagyobb kockázatot jelentheti, ezzel pedig megelőzhetik az egészségügyi rendszer túlterheltségét.
Működhet vajon ez a felfogás? Attól függ, milyen szempontból nézzük. Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és Németországhoz képest a pozitív koronavírusos esetek száma sokkal alacsonyabb, viszont a halálozási ráta az egyik legmagasabb az egész világon.
Dél-Korea – tömeges tesztelés
Esetek száma – 10 000 felett
Halottak – 183
Meggyógyultak – 6 463
Annak ellenére, hogy a fertőzés bölcsőjének számító Kínával határos országról beszélünk, az utazásokat meglepő módon nem tiltották meg. Helyette a hatóságok tömeges mintavételekbe és koronavírus-tesztek alkalmazásába kezdtek, valamint lenyomozták az összes potenciális fertőzött honlétét.
Több mint 300 ezer embert teszteltek a járvány kitörése óta, amellyel toronymagasan vezetnek a világ összes országa előtt. A tesztek speciálisan kialakított kiszolgálóhelyeken bárki számára nyilvánosan elérhetőek.
Egy mobilalkalmazás segítségével az illetékes szervek követni tudják azokat az embereket, akik elkaphatták a fertőzést, így csírájában el tudják fojtani a kórokozó nagyobb mértékű terjedését.
Japán – a tradíciók őshazája
Esetek száma – 3 000 felett
Halottak – 85
Meggyógyultak – 514
Szakértők szerint a felkelő nap országában észlelhető alacsony esetszám egyrészt a kevés tesztnek, másrészt pedig a hagyományos távolságtartásnak és személyes higiéniának köszönhető. A japán hatóságok leginkább azokra összpontosítanak, akiknél már megjelentek a jellemző tünetek. El szeretnék kerülni a kórházak zsúfoltságát, ezért azokat a pácienseket részesítik előnyben, akik esetében már kialakultak a komolyabb légzési nehézségek.
Abe Sindzó japán kormányfőt azzal vádolták meg nemrég, hogy eltussolhatott több koronavírusos esetet is a közelgő tokiói olimpia miatt, ezt azonban a miniszterelnök egyértelműen cáfolta.
Brazília – a vírus egyszerű elutasítása
Esetek száma – 10 000 felett
Halottak – 455
Meggyógyultak – 127
A koronavírus-járvány következtében több százezren fertőződtek meg, a halottak száma is több tízezer, ennek ellenére néhány ország egyszerűen figyelmen kívül hagyja a helyzet komolyságát.
Brazília elnöke, Jair Bolsonaro azzal vádolta a média képviselőit, hogy pánikhangulatot keltenek, valamint kritizálta Rio de Janeiro és São Paulo vezetőit, amiért szigorú lezárásokat alkalmaztak. Ezeket az intézkedéseket médiahacknek nevezte.
Lui Henrique Mandetta egészségügyi miniszter figyelmeztetett, hogy az ország egészségügyi rendszere összeomolhat, ha nem sürgetik a szabályozások beiktatását. Bolsonaro viszont meg van győződve arról, hogy szükségtelen bármiféle karantént vagy lezárást eszközölni.
Jelenleg Brazília vezeti a dél-amerikai ranglistát: jelenleg már több mint 10 ezer ember koronavírus-tesztje lett pozitív, az elhunytak száma pedig már meghaladta a négyszázat.
Türkmenisztán – teljes országos lezárás
Esetek száma – 0
Halottak – 0
Meggyógyultak – 0
A közép-ázsiai ország a pandémia ellen érdekes eszközökkel harcol. A Reporters Without Borders értesülései szerint Türkmenisztánban betiltották a koronavírus szó használatát. Ezen kívül Februárban lezárták az országhatárokat és hivatalosan karantén alá helyezték a teljes lakosságot.
Jelenleg úgy tűnik, sikerrel jártak mindkét módszerükkel, mivel egyelőre még egyetlen esetet sem jelentettek. Nem árt azonban ezeket az adatokat óvatossággal kezelni, mivel a politikai szituáció erőteljesen befolyásolhatja a zseniális eredményeket – gondoljunk csak például Észak-Koreára.
Egy másik elemzésünkben a halálozási arányszámok szempontjából vizsgáltuk az országokat: