Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Hatalmas mozgolódásba kezdhetnek a németek Oroszország miatt

Hatalmas mozgolódásba kezdhetnek a németek Oroszország miatt

Hatalmas mozgolódásba kezdhetnek a németek Oroszország miatt
MTI/EPA/Szilágyi Anna

A NATO mindent megtesz azért, hogy a lehető legerősebbek legyenek, akár egy esetleges orosz támadás esetén is.

Németország jelentős létszámbővítésre készül a fegyveres erőinél, aminek részeként akár 60 ezer fős kiegészítéssel erősíthetik meg a hadseregüket, hogy megfeleljenek a NATO új elvárásainak. Ezt Boris Pistorius védelmi miniszter jelentette be a brüsszeli szövetségi találkozót megelőzően. A NATO legfrissebb haditervei új irányt jelölnek ki az európai védelem jövője számára, elsősorban az Oroszország jelentette növekvő biztonsági fenyegetésre reagálva.

A titkosított dokumentumokon alapuló védelmi tervek azt is feltárták, hogy az észak-atlanti szövetség tagjai súlyos hiányosságokkal küzdenek. A harcra kész szárazföldi egységek, a nagy hatótávolságú fegyverek, a lőszerkészletek, valamint a biztonságos kommunikációs rendszerek terén is vannak hiányosságok.

Mark Rutte NATO-főtitkár is megerősítette ezt, és azt mondta, alapvető beruházásokra van szükség a légvédelem, a rakétarendszerek, a mobil hadműveleti egységek és a parancsnoki struktúrák megerősítése érdekében. Mint fogalmazott, „mindez óriási forrásokat igényel”.

Sok a kérdőjel

Pistorius szerint a német hadsereg a jelenlegi mintegy 200 ezer fős létszámhoz képest akár 60 ezer fővel is bővülhet, ezzel 250-260 ezer katonát számlálnának. Ugyanakkor a cél eléréséhez komoly szervezeti és társadalmi változásokra is szükség lehet, beleértve akár a sorkötelezettség visszavezetését, amit 2011-ben függesztettek fel.

A toborzás már most is kihívást jelent, és a 2018-ban kitűzött 203 ezer fős célt azóta sem sikerült teljesíteni, a jelenlegi állományban mintegy 20 ezer fős hiány mutatkozik – írja a Reuters. A kormány egy új, önkéntes alapon működő szolgálati forma bevezetését tervezi, de Pistorius úgy fogalmazott, kérdéses, hogy ez önmagában elegendő lesz-e a szükséges létszám eléréséhez.

A hadsereg jelenlegi infrastruktúrája, különösen a kiképzők és laktanyák kapacitása, nem alkalmas tömeges sorkatonai szolgálat újbóli bevezetésére. Emiatt a hangsúly rövid távon az önkéntességen és a hadsereg vonzóbbá tételén lehet. A német kormány a közelmúltban lazított az államadósságra vonatkozó szabályokon, hogy több forrást biztosíthasson a védelemre. Emellett Berlin támogatja azt az ambiciózus NATO-javaslatot is, mely szerint a védelmi kiadásokat a GDP 5 százalékára kellene növelni.