Tömegesen semmisítik meg az orosz hadsereg „harmadik világháborúra tervezett tankjait”
Nagyon komoly veszteségeket szenved az orosz tankállomány Ukrajnában, köztük olyan páncélozott masinák is, amelyeket kifejezetten egy világháborúra terveztek.
A T-72-es tankok meglehetősen rossz hírnevet szereztek maguknak az ukrán háború során, még úgy is, hogy alapvetően ezt más „ellenségre”, a NATO-ra tervezték még a Hidegháború alatt – fogalmazott a 19FortyFive.
A T-72-es harcitank, hasonlóan a többi orosz tankmodellhez, nagyon komolyan szenved Ukrajnában, tele van a közösségi média olyan felvételekkel, ahol felrobbant és kiégett tankok hevernek a harcmezőkön.
Az ukránoknak nyújtott katonai segély valóban nagy előnyt ad: Javelin, Stugna és NLAW páncéltörő rendszerekkel pusztítják halomra a T-72-eseket, de az ukránok drónokkal és tarackokkal is kilőttek már több orosz páncélos szörnyet.
A T-72-eseket még a hetvenes évek elején épített a szovjet hadiipar, a Hidegháború csúcsán, amikor még arra készült a két blokk, hogy háború alakulhat ki a NATO és a Varsói Szerződés államai között. Az akkor új modell a T-64-eseket váltott fel, valamint azokra épülően fejlesztették ki.
A szovjetek korábban elképesztő mennyiségű T-72-est gyártottak le, csak a Szovjetunió összeomlásáig 17 ezer darabot gyártottak le belőle. A 2020-as állapotok szerint kétezer darab volt még állományban, a többit csak tárolták a katonai hangárokban.
A T-72-es volt a legfőbb tank, amit az 1980 és 1988 közötti Irak-Irán háborúban használtak a felek, de legalább 30 ország számára ez jelentette a tankállomány gerincét, ezért a szovjeteknek, majd oroszoknak jelentős exportpiaca volt ilyen téren.
Az Ukrajnában harcoló variánsok feltehetően a T-72B3 és a T-72B3M közül kerültek ki, az előbbit 2010-ben mutatták be és harmadik generációs tanknak tekinteték sokan. Ezt a modellt azért is preferálják, mert vastagabb a páncélja, jobban lehet vele célozni és akár 70 km/h-s sebességre is képes az utakon.
Ezek a tankok is szenvednek azonban a harcmezőkön, főként azért, mert meglehetősen könnyű ostrom alá venni őket. Nem is beszélve arról, hogy Javelinnel vagy a török fejlesztésű Bayraktar drónokkal könnyen be lehet venni a gyengeségét, és nagyon látványos robbanásban semmisítik meg őket.
Ez pedig azért is érdekes, mert az orosz tábornokok azt gondolták, hogy a T-72B3-mal könnyen át tudják ütni az ukrán védelmi vonalakat és meglehetősen könnyed győzelmet arathatnak a gépesített egységekkel – ez azonban finoman szólva sem így történt.