Örök álomra szenderülhetett a kínaiak marsjárója
A Csu-zsungnak tavaly decemberben kellett volna „felébrednie”.
Kína megtörte a csendet a marsjáró meghibásodása kapcsán, a napokban az állami televízióban számoltak be arról, hogy miért nem ébredt fel a hibernációból a 2022 májusában alvó üzemmódba kapcsolt rover.
Csang Zsung-csiao, a küldetés vezetője a kínai CCTV-nek elmondta, hogy a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a por felhalmozódása miatt nem tudták üzembe helyezni az eszközt – írja az Al Jazeera.
A szakember hozzátette, hogy míg a napelemek 20%-os porborítottsága csupán kisebb problémákat okoz, addig 30%-nál már a legerősebb fényviszonyok szükségesek a sikeres újraindításhoz, amely 40%-os pormennyiségnél már lehetetlenné válik.
Három hónapra tervezték a küldetést
A Csu-zsung 358 napig vizsgálta a Mars felszínét, összesen 1921 métert tett meg, amivel messze túlteljesítette a három hónaposra tervezett küldetést. A 240 kilogrammos eszközt hat tudományos műszerrel látták el.
Köztük nagyfelbontású topográfiai kamerával, mely a bolygó felszíni talajának és légkörének tanulmányozását folytatta, valamint egy talajradarral is, ami az ősi élet jeleit, illetve a felszín alatti víz és jég jelenlétét kereste.