Örményország és Azerbajdzsán megállapodott a karabahi béketárgyalásokról
A két ország végre sikeresen megállapodott a karabahi béketárgyalásokról, melynek legfőbb témája a két ország között húzódó Hegyi-Karabah vitatott státusza.
Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök hivatala bejelentette, a két ország sikeresen megállapodott a karabahi béketárgyalásokról, hogy lezárják a régóta húzódó vitát Hegyi-Karabah státuszáról. A két ország közötti találkozó házigazdája az Európai Unió volt, mely reményét fejezte kis arra vonatkozóan, hogy e megbeszélések végre tartós békéhez vezetnek majd.
Fél éven belül ez már a harmadik találkozó volt az örmény és az azeri elnök között a 2020-as heves konfliktus után, melyben Azerbajdzsán visszafoglalta az örmények által évtizedeken át birtokolt területeket. Pashinyan hivatala bejelentette, megegyeztek abban, hogy még április végéig felállítanak egy olyan kétoldalú bizottságot, mely előremozdíthatja a béketárgyalásokat.
A külügyminiszterek feladata lesz, hogy előkészítsék a béketárgyalásokat, ennek kapcsán pedig Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is megszólalt, s reményét fejezte ki arra vonatkozóan, hogy e megbeszélések elősegítik a két fél közötti béke elérését. Ő maga is segédkezett a találkozó megszervezésében, s úgy véli, ez egy fontos lépés a felek számára, ám nem gondolja, hogy egy csapásra minden ellentét fel lesz oldva.
Márciusban még nem volt ilyen együttműködés a két fél között: Örményország azzal vádolta meg az azeri erőket, hogy Hegyi-Karabahon keresztül szándékosan tüzet nyitottak civilekre, akik közül 3 ember életét vesztette. Azerbajdzsán eközben azzal magyarázta a támadást, hogy az általa illegálisnak bélyegzett fegyveres csoportok fellépésére reagáltak az azeri erők.
(Reuters)