Óriási jégvulkánt kaptak lencsevégre Kazahsztánban
Kétséget kizáróan a hó az égből lehulló csapadékok egyik legkülönlegesebb változata, ami helyenként lenyűgöző alakokat ölthet magára.
Az egyik ilyen egészen lélegzetelállító képződmény a kazahsztáni Almati régióban található jégvulkán, ami szinte a semmiből jött létre a hóval fedett pusztaság közepén – adta hírül az MSN portál.
A nagyjából 15 méter magas jégtömb teljesen úgy néz ki, mint egy hagyományos tűzhányó – egyetlen különbség, hogy nem olvadt kőzetből és lávából áll, hanem hatalmas kupac hóból.
A jégvulkán azonnal több száz embert vonzott be a környékről, egyesek öt órán keresztül utaztak azért, hogy láthassák ezt a pazar, ritkaságnak számító geológiai struktúrát, ami az extrém hideg következtében alakulhatott ki.
Kutatók szerint a földalatti meleg vizű források okolhatóak a jelenségért. A talaj mélyén szunnyadó forró víz a 0 Celsius-foknál hidegebb rétegebe történő beáramlása során azonnal magfagy, kialakítva egy cirkulációt.
A körforgás egészen addig zajlik, amíg az artézi víz egy oszlopot ki nem alakít maga körül, később pedig tovább bővül, és vulkánszerű struktúra jön létre.
Cort Spholten meteorológus a hírportál megkeresésére elmondta, ezek a vulkánok az eredeti tűzhányókkal ellentétben néhány óra alatt alakulhatnak ki, és bár valóban ritkaság az, hogy ilyen hatalmasra nőjenek, valójában meglehetősen gyakori jelenségnek számítanak olyan helyeken, ahol a fagyott jég- és hóréteg alatt meleg források húzódnak.