Orbán Viktor sikerrel vette az akadályt, most Szijjártón a sor
A magyar kormányfő elérte, amit akart: az Európai Unió nem tudta betiltani az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon.
Orbán Viktor éjszaka jelentkezett be Brüsszelből, és megosztotta a hírt: nem dob az Európai Unió atombombát Magyarországra, „a családok ma este nyugodtan aludhatnak, a leghajmeresztőbb ötletet sikerült kivédeni“.
Közölte, hogy „Megvédtük a rezsicsökkentést, sikerült visszaverni az Európai Bizottságnak azt a javaslatát, amely betiltotta volna az Oroszországból származó olaj használatát Magyarországon“.
„Van elég bajunk enélkül is. Egekben vannak az energiaárak, magas az infláció, és a szankciók miatt egész Európa egy világgazdasági válság szélén táncol. Ilyen körülmények között kibírhatatlan lett volna számunkra, ha drágább olajjal kell működtetnünk a magyar gazdaságot. Ez felért volna egy atombombával. De ezt sikerült elkerülni“ – tette hozzá.
A tagállami vezetők zárónyilatkozatukban azt írták: megállapodtak abban, hogy a hatodik uniós szankciócsomag kiterjed az Oroszországból az EU-ba szállított kőolajtermékekre, átmeneti kivétellel a csővezetéken szállított nyersolajra.
Ursula von der Leyen úgy vélte, hogy a Barátság kőolajvezetéken Magyarországra érkező orosz olaj pótolható a Horvátországból tengeri úton érkező Adria olajvezeték kapacitásának növelésével. A kapacitásnöveléshez szerinte mintegy 45-60 napra lehet szükség, valamint „némi beruházásra”, köztük a magyar olajfinomítók átalakítására a más minőségű olaj feldolgozására.
Hozzátette, hogy véleménye szerint Magyarországnak elegendő ideje lesz arra, hogy a más forrásból származó olaj felhasználására álljon át, Szijjártó Péter pedig már meg is kezdte a munkát.
A külügyminiszter a közösségi oldalán jelentette be, hogy hamarosan Horvátországba utazik, hogy tárgyaljon az Adrid vezetékről, miután „a miniszterelnök úr sikerrel harcolt Brüsszelben, a brüsszeli olajembargó nem vonatkozik a csővezetékes szállításra, így Magyarország ellátásbiztonságát sikerült megőriznünk“.
„A jelenlegi bizonytalan nemzetközi helyzetben ugyanakkor rendkívül fontos, hogy több szállítási irányra is számíthassunk. Ezért hamarosan Zágrábban az Adria vezeték kapacitásbővítéséről és a magyar-horvát kőolajszállítási együttműködésről fogunk tárgyalni Davor Filipović új energiaügyi miniszterrel. Vele ez lesz az első találkozásunk, remelem jól sikerül majd“ – közölte.