Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Önjavító és öngyógyító anyagokat hoztak létre brit kutatók

Kizárólag sóból és zselatinból fejlesztettek ki olyan matériákat, amelyekkel akár mesterséges végtagokat is helyettesíteni lehet.

...svg content...SHERO
Technológia
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Cambridge-i Egyetem kutatói a SHERO projekt részeként olyan olcsó anyagokat állítottak elő, amelyek érzékeny szenzorok segítségével képesek detektálni a terhelést, a hőmérsékletet és a páratartalmat, továbbá meg tudják javítani magukat – az áttörés forradalmasíthatja a robotikát és más tudományos szakágat is.

Az új anyagok abban különböznek a korábban ígéretesnek hitt csodamatériáktól, hogy nem kell őket melegíteni ahhoz, hogy kialakuljon öngyógyító képességük, ezenfelül maguktól felismerik, ha éppen megsérültek, így időközben tudnak hibajavítást végezni. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Munkájuk során a tudósok nátrium-kloridot tartalmazó nyomtatási érzékelőket használtak 3D printerben, ami azt jelenti, hogy a szóban forgó módszerrel kinyert anyagok nemcsak hogy olcsók, de könnyen le is gyárthatók.

Emellett hosszú távú szilárdságuk és stabilitásuk miatt sokkal hasznosabbak, mint a jelenlegi alternatívák, továbbá akár hónapokon keresztül is épek maradnak, ezért esetükben nem kell tartani a kiszáradástól. Végül, de nem utolsósorban az előállításukhoz szükséges alapanyagok könnyen beszerezhetők, valamint élelmiszer-biztonsági szempontból is hibátlanok.

Mivel az öngyógyító anyagok rendkívül hatékonyan kötődnek más anyagokhoz, ezáltal könnyen beépíthetők robotikai eszközökbe – nem véletlen, hogy már azt vizsgálják, például mesterséges bőrrétegek, illetve végtagok pótlására alkalmasak lehetnek-e a közeljövőben.