Önhűtő műfű segíthet a városi hőszigetek elleni küzdelemben, növelve a zöldterületek hatékonyságát
Eddig a műfűről túl sok jót nem lehetett hallani, most azonban végre tényleg hasznos lehet.
A globális klímaváltozás egyre súlyosbodó hatásai közepette a városok számára az egyik legnagyobb kihívást a szélsőséges hőség elleni védekezés jelenti. A hőszigetek gyakorlatilag lehetetlenné teszik a nagyobb települések lehűlését, a Brigham Young Egyetem kutatói által kifejlesztett önhűtő műfű épp ennek a problémának a leküzdésében segíthet.
Az innováció lényege, hogy a műfű nem az eddig megszokott, a hőt elnyelő, majd ugyanúgy kibocsátó anyagokból készül majd, hanem olyanokból, melyek képesek visszaverni a napsugárzást, csökkentve ezzel a felületi hőmérsékletet.
A kutatások szerint ez a technológia 15-20 Celsius fokkal is hűvösebbé teheti a műfüvet a hagyományos változatokhoz képest, ami akár 70 fokra is képes felmelegedni. Az önhűtő tulajdonságoknak köszönhetően azonban nem csak a közvetlen környezet hőmérséklete csökken, hanem a városi hőszigetek hatása is mérséklődik.
Jelentős előnye lehet továbbá, hogy növeli a városi zöldterületek hatékonyságát. Mivel a műfű kevés karbantartást igényel és ellenáll a szélsőséges időjárási körülményeknek, hosszú távon fenntartható megoldást nyújthat. Emellett a zöldterületek bővítését is lehetővé teszi, olyan helyeken is, ahol a növényzet telepítése megoldhatatlan feladat.
A tesztek során a kutatók beszámolója szerint az új technológiával készülő műfüves pálya nem érte el a 37 Celsius-fokos küszöbértéket, ami mindössze 1,7 fokkal melegebb, mint egy természetes fűvel borított pálya – írja a BGR.