Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Olyan mértékben emelkednek a hazai ingatlanárak, hogy a vevők felszívódtak

Olyan mértékben emelkednek a hazai ingatlanárak, hogy a vevők felszívódtak

Olyan mértékben emelkednek a hazai ingatlanárak, hogy a vevők felszívódtak
Fotó: Unsplash/Vadim Artyukhin

A hazai ingatlanárak emelkedése elüldözte a vevőket.

A Duna House legfrissebb jelentése szerint márciusban a lakásárak emelkedése erősen érezhetően visszafogta a keresletet a hazai ingatlanpiacon: a cég hétfői közleményében arról számolt be, hogy bár az év első hónapjait még élénk forgalom jellemezte, a hónap végére a drágulás miatt már látványosan csökkent az érdeklődés.

Az országos lakásárindex nominális értéken 345 pontra nőtt az első negyedév végére, ami 34 pontos emelkedést jelent, reálértéken pedig 12 ponttal nőtt az előző időszakhoz képest.

A panellakások esetében még ennél is nagyobb mértékű növekedést tapasztaltak: az árindex 57 ponttal emelkedett, ezzel elérve a 421 pontot nominálisan, reálértéken pedig 191 pontra nőtt. A téglalakások indexe is történelmi csúcsra ért, jelenleg 280 ponton áll, reálértéken pedig 127 ponton.

A tranzakciószámok továbbra is emelkednek, a márciusban becsült 12 200 adásvétel 7 százalékkal haladta meg a februári adatot, s 10 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi eredményt. A Duna House ugyanakkor hangsúlyozta: az áremelkedés hatására a hónap végére már látványosan csökkent a kereslet, ami a következő hónapokban is folytatódó trendváltást vetít előre.

Budapesten az új építésű lakások négyzetméterára átlépte az 1,6 millió forintos szintet is, a legdrágábbnak a II. kerület számít, ahol az árak meghaladják a 3 millió forintot négyzetméterenként. Először fordult elő, hogy a főváros egyetlen kerületében sem kínálnak új lakást 1 millió forint alatti négyzetméteráron.

A vásárlások közel felét befektetési célból hajtották végre Budapesten, vidéken ez az arány minden harmadik tranzakciónál volt jellemző. Első lakás vásárlására a fővárosban átlagosan 67 millió, vidéken 38,7 millió forintot költöttek. Érdekesség, hogy Budapesten a legtöbb eladó a 60 év feletti korosztályból került ki, és a leggyakoribb ok a nagyobb otthonba való költözés volt.