Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Olcsó és könnyen előállítható drogok lephetik el Európát, így Magyarországot is

Újabb veszélyre figyelmeztetett az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC).

...svg content...Fotó: Unsplash/Randy Laybourne
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az MTI közlése szerint az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) figyelmeztetett, robbanásszerűen terjedhetnek az illegális piacokon az olcsó és egyszerűen előállítható szintetikus kábítószerek. Az ENSZ hivatala szerint ezen új kábítószerek megjelenése komoly hatással lehet a drogkereskedelemre, ezzel együtt pedig halálos következményekkel az illegális szerek fogyasztóira.

Növekedett a fogyasztók száma

Az UNODC által közzétett adatok szerint 2021-ben világszerte 296 millió kábítószer-fogyasztót tartottak nyilván, közülük pedig 13,2 millióan fecskendővel juttatták be szervezetükbe drogot: az adatok abból a szempontból lesújtóak, hogy az előző évtizedhez képest előbbi esetében 23 százalékos a növekedés, míg utóbbinál 18 százalék. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Eközben azonban emelkedett a kábítószerek okozta egészségi problémákkal küzdők száma: jelenleg 39,5 millió ember érintett, ami már 45 százalékos emelkedést jelent egy évtizeden belül. A jelentésben kiemelték, miután Afganisztánban országos tilalmat vezettek be a kábítószerekre, az ópiumtermelés is jelentősen visszaesett.

Noha ez globális szinten előnyös, a helyi földművesek számára hatalmas csapás, hiszen ez volt egyik legfőbb, s sokuk számára talán az egyetlen jövedelemforrás. Csakhogy az ópium előállításának visszaesésével együtt egy riasztó tendencia vette kezdetét: Afganisztán a régió egyik legjelentősebb metamfetamintermelője, most pedig még jelentősebb szerepet tölt be a piacon.

A jelentés a „cheap and easy” jelige alapján figyelmeztet, egyre uralkodóbbá válnak a szintetikus drogok, melyek olcsó és egyszerű előállításukkal átrendezhetik a kábítószerek piacát oly módon, hogy a hangsúly most eltolódhat ezen kábítószerek gyártása felé.

Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a szintetikus kábítószerek terjedésére, valamint azok súlyos következményeire az egyik legjobb példa az Egyesült Államok, ahol a fentanil folyamatosan szedi áldozatait: 2021-ben mintegy 90 ezren vesztették életüket Észak-Amerikában kábítószer-túladagolásban, a halálesetek többsége pedig a fentanilhoz köthető.