Október elejétől Budapesten is bevezetik az új alapellátási ügyeletet
Az alapellátási ügyeleti rendszer Budapesten is hétköznap délután 4 órától másnap reggel 8 óráig lesz elérhető.
„Október 1-jétől Budapest is csatlakozik az új alapellátási ügyeleti rendszerhez, a háziorvosok hétköznap délután 4 és este 10 óra között vesznek részt az ügyeletben” – mondta Békássy Szabolcs, az országos kollegiális szakmai vezető háziorvos az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában. Egyúttal hangsúlyozta, vidéken több hónapos tapasztalat gyűlt össze az új struktúrával kapcsolatban, és ez az új ügyeleti rendszer indul majd a következő hónap elején a fővárosban is.
Mindemellett kiemelte azt is, hogy szét kell választani a háziorvosok rendelési és rendelkezésre állás idejét és az ügyeletben töltött idejét. Elmondta, hogy a kormány javaslata továbbra is az, hogy a háziorvosoknak legyenek délutáni rendeléseik, ez fogja biztosítani a lakosság jobb hozzáférését az alapellátáshoz, de ez független az ügyelettől. „Ha valakinél valódi sürgős ellátást igénylő állapot lép fel, azt továbbra is a mentés keretén belül kell ellátni, amit az Országos Mentőszolgálat lát el” – mondta.
„Az olyan jellegű feladatokra, amelyek a rendelési időn túlra halaszthatók, ott lesz az ügyeleti szolgálat vagy a háziorvos rendelési időn túli szolgálata” – tette hozzá a szakember a műsorban, amelyből az Index szemlézett. Ezt követően azzal folytatta, miszerint az ügyeleti pontok nagy része a kórházak sürgősségi betegellátó osztályainak közvetlen közelébe lesz telepítve, ami segítheti a betegek ellátási besorolását. A központi diszpécserszám október elsejétől Budapesten is hívható lesz.
A cél pedig az, hogy mindenki az adott panaszának megfelelő ellátóhelyre kerüljön. Békássy Szabolcs a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában szót ejtett arról is, hogy az új alapellátási ügyeleti rendszer Budapesten is hétköznap délután 4 órától másnap reggel 8 óráig lesz elérhető, hétvégén és ünnepnapokon pedig a nap 24 órájában. Megjegyezte, mint minden új rendszernek, ennek is vannak „gyermekbetegségei”.
De ezek kiküszöbölésén dolgoznak, hiszen folyamatos az egyeztetés a mentőszolgálattal. Továbbá azt is megírtuk, hogy másfél év alatt jelentősen nőtt a betöltetlen háziorvosi praxisok száma, miközben a lakosság is egyre elégedetlenebb a háziorvosi rendszerrel. Mint kiderült, már a korábban kedvezőbb helyzetben levő központi régióban is nagyok a bajok: a megyék között 2016-ban még 16. helyen álló főváros jelenleg már a második az üres praxisok számát tekintve.