Az okoscumi innovációja az újszülöttek kiszáradására figyelmeztet
Jelenleg naponta kétszer vesznek vért a csecsemőktől, hogy ellenőrizni tudják az elektrolitszintet, hamarosan azonban egy „okos” cumit is használhatnak erre a célra.
Az újszülöttek elektrolitszintjének monitorozása nagyon fontos, ugyanis az alacsony szint arra utal, hogy a csecsemő kiszárad, amely különösen gyakori problémának számít koraszülöttek esetében.
Ezek az elektrolitok a véráramban és a nyálban is megtalálhatók, így a Washingtoni Állami Egyetem csapata erre a tényre alapozva fejlesztette ki az új kísérleti cumit, amely tulajdonképpen egy hagyományos eszköz, amelyhez elektronikus alkatrészeket szereltek.
Amikor a csecsemő megszívja a készüléket, a nyál természetes módon szívódik fel a szájából egy sor integrált mikrofluidikus csatornába, ahol az érzékelők megmérik a nátrium- és káliumion-koncentrációt, majd a kapott adatokat Bluetooth-on keresztül továbbítják a gondozó mobiljára.
Amikor a cumit csecsemőkön tesztelték egy kórház újszülött intenzív osztályán, a készülék által közölt elektrolitértékek összhangban voltak a hagyományos vérvétel során kapott eredményekkel – derül ki a Blikk beszámolójából.
A vérvételnél azonban csak két adatot kaptak, miközben a cumi arra is képes volt, hogy folyamatosan biztosítsa ezeket az értékeket, amíg a csecsemő szájában volt, a tudósok pedig most azon dolgoznak, hogy olcsóbb és újrahasznosíthatóbb legyen az eszköz.