Ökológiai bűncselekménynek tartják szakemberek a Velencei-tavon történteket
Padisák Judit limnoökológus szerint rossz döntés lehet, ha a víztározókban található vizet ráengednék a tómederre.
A Pannon Egyetem Limnológia Tanszékének Facebook-oldalán Padisák Judit limnoökológus, a biológiai tudományok kandidátusa osztott meg egy véleménycikket arról, mit gondol az események alakulásáról.
A szakember szerint a tó egyértelműen bajban van, ugyanis bár szárad, azonban a tómeder száraz foltjain csíráznak a nádmagok, és jönnek létre életerős nádklónok.
Ezen kívül felhívta a figyelmet arra, hogy az esővizek minden bizonnyal helyreállítják a vízszintet, így egy ökológiai szempontból „sokkal klasszabb tavat kapunk”, mint amilyen korábban volt.
Hozzátette, ha a part részbeni lebetonozása igaz, az nagyon nagy baj, „a természetes partszakaszt a tótól elvenni ökológiai bűncselekmény”, illetve azt is elmondta, halgazdálkodásra szolgáló víztározók vize nem engedhető egy az egyben a tóba, éppen annak minősége miatt; „Kérek mindenkit, ne álljon be a vízutánpótlásért sikoltozók körébe”.
Kiemelte, hogy a természet megoldotta a Balaton 2000-2004-es kiszáradásának ügyét, ami után sokan a Sió-csatorna megnyitásáért kiáltottak; a Velencei-tónál is ilyesmi várható.