A nyugdíjasoknak nagyon nem tetszik a rezsihelyzet, félnek, hogy nem tudnak fizetni
A Nyugdíjas Parlament elnöke szerint sokaknak kilátástalan a helyzete.
Karácsony Mihály, a Nyugdíjas Parlament elnöke szerint a nyugdíjasok többsége alapvetően régi házakban él, melyek építésénél a hőszigetelés, az energetikai racionalizálás nem volt szempont.
A Kádár-kockákban sem a nyílászárók, sem a falak nincsenek rendesen szigetelve, de még a háztartási gépeik is energiapazarlók, többségük 15-20 éves, emiatt nagy energiafelhasználók a nyugdíjasok – tette hozzá.
Helyzetükből adódóan szinte egész nap otthon vannak, napközben is használják a villanyt, fűtést, Karácsony szerint ezért tőlük nem várható el, hogy ugyanaz legyen az energiafelhasználásuk, mint egy aktív dolgozó esetében.
„Nagyon sajátos helyzet, hogy 650 ezer nyugdíjas él magányosan, így nincs kivel megosztania a lakás rezsiköltségét. Szintén sajátos helyzet, hogy bár az átlagnyugdíj szép lassan emelkedik, az úgynevezett mediánnyugdíj 135 ezer forint, ami azt jelenti, hogy egymillió ember ennél kevesebb nyugdíjellátással rendelkezik” – idézi az Infostart.
Hozzátette: eddig a rezsi a nyugdíjuk nagyjából 15-20 százalékát vitte el, ám a mostani, felemelt díjakkal ez az 50-60 százalékot is elérheti. A megmaradó pénzt pedig a rohamosan növekvő élelmiszerekre, gyógyszerekre, gyógyászati segédeszközökre költik, most azonban „nagyon szomorú” helyzet áll az alacsony nyugdíjakkal rendelkezők előtt.
A Nyugdíjas Parlamentnek azonban vannak ötletei, négy javaslatot fogalmaztak meg a problémák megoldására, amelyeket a kormány elé is terjesztettek:
- a mediánnyugdíj alatt levőknek legyen egy plusz kontingens, melyet a kormány más sajátos helyzetű társadalmi csoportnak is adott,
- a mediánnyugdíj alatt élő, szénnel vagy fával fűtő idősek a téli hónapokban havi ötezer forintos rezsiutalványt kapjanak,
- a havi elszámolás helyett a nyugdíjasok esetében az éves elszámolási kontingens lépjen életbe,
- a régi lakások korszerűsítésére, hőszigetelésére, a nyílászárók, illetve a háztartási gépek cseréjére írjon a kormány egy pályázatot, akár száz százalékos költségvállalással.