Egy országban különösen rosszul alakul a nyugdíjasok helyzete
Egy kutatás egyenesen a világ egyik legrosszabbjának tartja az ottani szisztémát.
A novekedes.hu cikke szerint egy európai országban, Luxemburgban kapják a legtöbb nyugdíjat az idősek, ám nemzetközi kutatások szerint a legjobb nyugdíjrendszer nem feltétlenül az, amelyik a legtöbb pénzt adja az időseknek. Ugyanis amikor a különféle nyugdíjrendszereket egymáshoz mérik az elemzők, a pénzösszegek átlagos nagyságán túl egy sor másik tényezőt is vizsgálni szoktak: például hogy mennyire fenntartható a rendszer.
A Mercer üzleti tanácsadó cég nemrég a világ 47 nyugdíjrendszerét rangsorolta: több mint 50 mutató mentén vizsgálódtak, amely által arra jutottak, hogy Hollandiának van a legjobb nyugdíjrendszere (az állami nyugdíjból, a foglalkoztatói nyugdíjból és az önkéntes magánnyugdíjból tevődik össze az az összeg, amelyet végül kézhez kapnak az idősek). A listán második helyen végzett Izland, amelyet harmadikként Dánia követ, de a top10-be egyebek mellett Izrael, Ausztrália, Finnország és Szingapúr is bekerült.
Míg a rangsor végén India, a Fülöp-szigetek és Argentína áll. Utóbbit illetően pedig valóban aggasztó a helyzet, egy idős asszony, a 85 éves Paulina Najnudel is erről számolt be az AP riporterének. Mint mondta, még a lakbért és a napi kiadásait sem tudja kifizetni, nem beszélve az élelmiszerről. Elmondása szerint két gyermeke van, akik rendszeresen kisegítik őt anyagilag. „Nem szégyellem a helyzetem, de igazán elszomorít, hisz annyi éven át keményen dolgoztunk” – fogalmazott.
Az AP hozzáteszi, sokáig Argentína rendelkezett Dél-Amerika egyik legfejlettebb nyugdíjrendszerével, ahol a nyugdíjak a bérek és a beszedett adók alapján emelkedtek, azonban az utóbbi években rohamosan romlottak az állapotok. A nyugdíjak 2022 januárja és 2023 márciusa között például 72,5%-kal nőttek, ám hiába, ugyanebben az időszakban az árak több mint a duplájára ugrottak.
A Focus Market argentin tanácsadó cég tanulmánya alapján az évek óta tartó magas infláció után az argentin minimálnyugdíj dollárban mérve az egyik legalacsonyabb lett a régióban. Ahogy fentebb már megemlítettük, a Mercer kutatása egyenesen a világ egyik legrosszabbjának tartja az itteni szisztémát. „A minimálnyugdíj még az alapvető dolgokra sem elég” – mesélik egy nyugdíjasközpontban. Eugenio Semino, az idősek jogainak védelméért felelős ombudsmani hivatal vezetője szerint humanitárius válsághelyzet alakult ki.