A Nyiragongo vulkán elől menekülő családok kifogytak az élelmiszerből
Az élelmiszer- és vízkészletek fogytán vannak a térségben, mivel több százezer ember menekül Gomából, miután a Nyiragongo vulkán újabb kitörésére figyelmeztettek.
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén az emberek szombat reggel erőteljesebb rengésekre ébredtek, miközben a menekülő családok, akik a vulkán második kitörésétől való félelem miatt keresnek menedéket, azzal küzdenek, hogy elegendő élelmet és vizet találjanak.
Több tucat ember halt meg, amikor a világ egyik legaktívabb vulkánja, a Nyiragongo egy hete újra életre kelt, és masszív lávafolyamokkal a közeli Goma városa felé vette az irányt, amelyek több ezer házat pusztítottak el. A láva a város határai előtt megállt ugyan, de csütörtökön újabb több ezer ember menekült el, amikor a kormány arra figyelmeztetett, hogy a vulkán bármikor újra kitörhet.
A legtöbben Sake városába vagy az északkeleti ruandai határhoz mentek, míg mások csónakkal menekültek át a Kivu-tavon. Theo Ngwabidje kormányzó szerint közel 10 ezer ember Bukavuban, a tó déli partján talált menedéket, sokan közülük vendéglátó családoknál. A Gomától mintegy 20 kilométerre északnyugatra fekvő Sake városában az emberek ott aludtak, ahol csak tudtak – az út szélén, osztálytermekben és templomokban.
Malcolm Webb, az Al Jazeera munkatársa, aki Gomából tudósított, azt mondta, hogy „az emberek mindenüket elvesztették”.
Pénteken késő este Paul Kagame ruandai elnök „sürgős globális támogatásért” folyamodott a válság kezeléséhez, míg az ENSZ gyermekalapja (UNICEF) szerint mintegy 400 ezer embernek van szüksége támogatásra vagy védelemre. „A kolerajárvány kitörésének megnövekedett kockázata miatt sürgős nemzetközi segítségért folyamodunk, hogy elhárítsuk a gyermekek számára katasztrófát jelentő helyzetet” – mondta Edouard Beigbeder, az UNICEF kongói képviselője.
Az evakuálási parancsot helyi idő szerint csütörtökön hajnali 1 óra körül adták ki, miután a radarképek olvadt kőzetet mutattak Goma alatt. A magma mozgása repedéseket okozott a talajban és több száz földrengést idézett elő, mely lehetővé teheti, hogy egy újabb kitörés során a felszínre törjön – közölte a Goma Vulkánfigyelő Intézet.
A vulkanológusok szerint a legrosszabb forgatókönyv egy tó alatti kitörés lenne: ez több százezer tonna szén-dioxidot szabadíthatna fel, amely jelenleg a víz mélyén van, oldott állapotban. A gáz a tó felszínére emelkedne, láthatatlan felhőt alkotva, amely a talaj szintjén maradna, és kiszorítaná az oxigént, jóformán megfojtva az életet.