Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több növényvédőszer-gyártó cég is eltitkolta a toxicitási tanulmányok adatait

Az európai parlamenti képviselők felháborodtak, s elmarasztalták az érintett cégeket.

...svg content...Fotó: Unsplash/Markus Spiske
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint a Bayer és a Syngenta vállalatokat a jogi kötelezettségek megszegésével és etikátlan magatartással vádolják a toxicitási tanulmányok adatainak visszatartása miatt: a növényvédőszer-gyártó cégeket egy európai parlamenti meghallgatáson elmarasztalták, miután nem hozták nyilvánosságra a termékeik agyi toxicitására vonatkozó tanulmányaikat.

Az európai szabályozók a meghallgatáson kimondták, hogy a vállalatok megszegték jogi kötelezettségeiket és etikátlanul viselkedtek, a cégek vezetőit kérdőre vonó európai parlamenti képviselők pedig „felháborítónak” és „botrányosnak” minősítették a cégek tevékenységét. Soron kívül Andrei Mangra zokogva adott interjút, késsel kergették a támadói a lakásában

Csakhogy a vállalatok visszautasították a vádakat, és állították, hogy „minden releváns tanulmányt rendelkezésre bocsátottak”. Ez azonban nagy valószínűséggel nem igaz, hiszen a Guardian által júniusban nyilvánosságra hozott adatok szerint az elmúlt 20 évben 9 toxicitási tanulmányt tartottak vissza az európai szabályozó hatóságok elől.

Kiderült, hogy ezeket a toxicitási tanulmányokat az amerikai növényvédőszer-felügyeleti hatóságnak benyújtották ugyan, de uniós hatóságoknak nem. A kutatást vezető Dr. Axel Mie, a Stockholmi Egyetem munkatársa rámutatott:

„Ezeket a vizsgálatokat azért végezzük, hogy megvédjük gyermekeinket és unokáinkat az agy fejlődésére gyakorolt hatásoktól.”

Dr. Axel Mie az Európai Parlamentben kedden megtartott rendkívüli meghallgatáson hangsúlyozta:

„Ha egy vállalat maga dönti el, hogy mely tanulmányokat hozza nyilvánosságra, és melyeket tartja vissza, nyilvánvaló, hogy a hatóságok döntései megbízhatatlanná válnak.”

Az Európai Bizottság, az Európai Élelmiszer-szabványügyi Hivatal (EFSA) és az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) tisztviselői – melyek mindegyike szerepet játszik a peszticidek szabályozásában – megköszönték Mie és kollégája, Prof. Christina Rudén „fontos” és „értékes” munkáját.

Reagált a kormány Románia és Bulgária schengeni csatlakozására

A magyar kormány nemrég reagált Románia és Bulgária schengeni csatlakozására.