Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egyre növekszik az Európába érkező illegális bevándorlók száma

A kétségbeesett illegális bevándorlók jellemzően veszélyes vízi utakat tesznek meg hajóikkal, a legtöbb terhet pedig Olaszország viseli a bajba jutott bevándorlók kimentésében.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/ANSA/Orietta Scardino
Európa
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN jelentése szerint a múlt hét folyamán ismételten egy 400 illegális bevándorlót szállító hajó fogyott ki az üzemanyagból és sodródott a Földközi-tenger középső részén húzódó, az illegális bevándorlók által kedvelt ám rendkívül veszélyes útvonalon.

Csakhogy ismét az olasz hatóságoknak kellett nagyszabású mentőakciót indítaniuk, miután a máltai hatóságok közölték, megtagadják a fedélzeten tartózkodók mentését. Az utasok kétségbeesett segélykérései egy hétig süket fülekre találtak, ám szerdán végre elérték az olasz partokat egy másik hajóval együtt, mely 800 bevándorlóval a fedélzetén, akkor már 10 napja sodródott a tengeren. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Szemtanúk elmondása szerint sokan súlyosan kiszáradva és tengeri betegséggel küzdve szálltak le a hajóról, egyesek pedig annyira kimerültek, hogy a földre estek. A térségben működő civil szervezetek, köztük a Sea-Watch International német szervezet, elmondták, hogy többször is figyelmeztették a máltai hatóságokat a hajóra, ám ők megtagadták a segítséget.

A Sea-Watch kissé ingerülten reagált arra, hogy Málta nem hajlandó segíteni:

„Málta inkább vállalja 400 ember halálának óriási kockázatát, minthogy maga gondoskodjon ezekről az emberekről.”

A helyi médiának nyilatkozva a Máltai Fegyveres Erők képviselője közölte, „a hajón tartózkodó emberek nem kértek mentést”, noha a CNN megkeresésére az ügyben nem reagáltak. Az ENSZ menekültügyi szervezetének (UNHCR) legfrissebb adatai alapján idén január és március között több mint 36 ezer migráns érkezett Európa földközi-tengeri térségébe, csaknem kétszer annyi, mint 2022 azonos időszakában.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.