Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Norvégiában bukkantak rá Európa legnagyobb igazolt ritkaföldfém-lelőhelyére

Kína jelenleg uralja a ritkaföldfémek világpiacát, ugyanis a távol-keleti országban található a legtöbb ilyen nyersanyag. Úgy tűnik azonban, hogy ez már nem sokáig lesz így.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A Rare Earths Norway nevű bányacég állítása szerint megtalálták Európa legnagyobb igazolt ritkaföldfém-lelőhelyét, mely vízválasztó lehet Norvégia és a tágabb régió számára egyaránt. Érdemes hozzátenni: a tiszta energiára történő átállással a ritkaföldfémek iránti kereslet várhatóan nőni fog a következő években, ám a világ csaknem 100%-ban Kínától függ ezek beszerzésében.

A legalább részbeni elszakadást segítheti a Rare Earths Norway napokban tett bejelentése, mely 8,8 millió tonna ritkaföldfém-oxid felfedezéséről szól Norvégia délkeleti régiójában – és jók a kilátások a gazdasági kitermelésre. A felfedezésen belül 1,5 millió tonna a mágnesekkel összefüggő ritkaföldfém, melyeket az elektromos autókban és szélturbinákban is hasznosíthatnak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A HVG a CNBC cikkére hivatkozva megjegyzi azt is: ez a szomszédos Svédország tavalyi felfedezésére is árnyékot vet, annyival nagyobb lelőhelyről van szó. Alf Reistad, a Rare Earths Norway vezérigazgatója hozzáfűzte: nagy mérföldkő ez a vállalat számára, és azt is fontos kiemelni, hogy Európában jelenleg egyáltalán nem folyik ritkaföldfém-kitermelés.

Holott az Európai Unió célul tűzte ki, hogy 2030-ig a kereslete legalább 10 százalékát saját területén termelje ki – írják. Korábban beszámoltunk arról is, hogy Kínában bekapcsolták a világ legnagyobb naperőművét. Az északnyugat-hszincsiangi sivatagban, 13 333 hektáron elterülő létesítmény egy kis országot is képes lenne önállóan ellátni.

Kínában nem egyedülálló ez a projekt, az állampárt ugyanis nagy összegeket fektet az ország energiamixének új alapokra történő áthelyezésére, a megújuló energiára történő átállásra. Ám az IEA szerint az ország jó úton halad afelé, hogy 2030-ra Kína villamosenergia-termelésének csaknem fele megújuló energiaforrásokból származzon. A nettó nulla kibocsátás céldátuma 2060.