Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ilyen hatással vannak a nőkre a párjuk negatív megjegyzései

Az Avon és a No More alapítvány kutatásából kiderül, hogy a nők mintegy egyharmada küzd önértékelési problémákkal a partnerük negatív megjegyzései miatt.

...svg content...Fotó: Unsplash/Sydney Sims
Style
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A felmérés rávilágít arra, hogy a nők 11 százaléka nem tudja, hova fordulhat segítségért abban az esetben, ha szóbeli bántalmazás éri, és minden tizedik nő azért nem tesz lépéseket, mert a párja nem engedi vagy azért, mert tart a következményektől, ezért sokan bennragadnak a bántalmazó kapcsolatban.

A kutatásban résztvevő nők 47 százaléka kapott már negatív megjegyzést a párjától a külsejét illetően, míg 19 százalékuk élet át ezt az elmúlt hónapban. 44 százalékuknak kritizálták a munkáját vagy a karrierjét, 50 százalékuknak a testalkatát, 43 százalékuknak az intelligenciáját, míg 50 százalékuknak a ruházatát érte negatív megjegyzés.

„A testalkattal kapcsolatos kritikák a 25–34 éves korosztályt érik leggyakrabban, a megkérdezettek egynegyede (24 százalék) kapott ilyen megjegyzést az elmúlt hónapban, míg az 55 év felettiek körében ennek aránya 10 százalékra tehető“

– ismertetik a kutatás részleteit.

A megkérdezettek 55 százaléka mondta azt, hogy a párja negatívan beszélt a családjáról vagy a barátairól, a bántalmazók ezzel manipulálják a partnereiket, ezzel pedig megnehezítik a kilépésüket a mérgező kapcsolatból.

„A szóbeli bántalmazás nagyon gyakori és jelentős probléma világszerte, amely komoly hosszú távú következményekkel járhat az áldozatok önbecsülését és önbizalmát illetően. Sok esetben előfutára lehet a fizikai erőszaknak is, ezért létfontosságú, hogy felhívjuk rá a figyelmet, és tudatosítsuk mindenkiben, hogy a verbális bántalmazást nem szabad eltűrni és elbagatellizálni“

– idézi az Infostart Pamela Zaballát, a No More alapítvány globális ügyvezető igazgatóját.

Kiderült az is, hogy a szóbeli bántalmazást elszenvedő nők mindössze 16 százaléka fordult segítségért, nekik 30 százalékuk a családjához, 26 százalékuk egy baráthoz.

„A kutatás rávilágít arra, hogy mennyire fontos, hogy továbbra is párbeszédet kezdeményezzünk a nemi megkülönböztetésen alapuló bántalmazás minden formájáról, legyen az verbális, vagy fizikai“

– nyilatkozta Angela Cretu, az Avon vezérigazgatója.

Fontosnak érzik felhívni a nők figyelmét arra, hogy van kitől segítséget kérni, a bántalmazó kapcsolatból is van kiút. A krízisambulanciák ingyenesek, és akár anonim módon is igénybe lehet venni a szolgáltatásokat.

„Ha valakinek a szeme alatt van egy monokli, egyértelmű, hogy bántalmazták, de a lelki sebeket, amiket szavakkal okozunk, nem mérhetők, nem láthatók“

– hangsúlyozta Tiszó Irén, az Orosházi Krízisambulancia vezetője.

Elmondta, hogy még trágár szavak sem kellenek, ugyanis hogyha valaki rendszeresen azt hallja, hogy „te ezt úgy sem értheted“ vagy „te ezt úgysem tudod megcsinálni“, akkor az önbizalom, az önértékelés hamar elveszthet, az áldozat úgy érezheti egy idő után, hogy a bántalmazónak igaza van.