Nincs elég ágy a budapesti veseátültetettek számára, egyre több a probléma az utógondozásban
Nagyon komoly problémákkal szembesülnek a fővárosi veseátültetettek.
Sajtóértesülések szerint a fővárosi veseátültetettek nagyon nehéz helyzetbe kerültek: a korábban transzplantáción átesett betegek nem minden esetben kapnak helyet az utógondozásra a Semmelweis Egyetem transzplantációs klinikáján. Ráadásul az intézmény már egy ideje különböző helyszínek között vándorol, ami a szakértők szerint negatív hatással volt a budapesti ellátás minőségére.
A hvg 360 szerint évről évre romlik a vesetranszplantáltak helyzete Magyarországon, különösen a fővárosban. Mindez különösen aggasztó annak fényében, hogy a veseátültetés egyébként sikeresnek mondható Magyarországon. Az első hazai szervátültetést 1962-ben végezték el, ami egy élődonoros veseátültetés volt, tavaly pedig a transzplantációk száma meghaladta a 12 ezret, ebből 9626 veseátültetés volt.
Noha a kormány kiemelt figyelmet fordít a szervdonációra és a transzplantációra, különösen Magyarország soros uniós elnöksége alatt, a helyzet mégsem javul. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábban arról beszélt, hogy a koronavírus-járvány után a szervátültetések száma 25 százalékkal csökkent: 2020 és 2023 között évente 80-100 veseátültetéssel kevesebbet végeztek az országban, mint a 2014-2019-es évek átlaga.
Magyarországon jelenleg a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikája mellett Pécsen, Szegeden és Debrecenben végeznek még veseátültetéseket. A budapesti intézmény ugyanakkor különösen fontos szerepet tölt be, hiszen az országban végzett vesetranszplantációk több mint felét itt végzik, míg a többi beteget területi alapon a vidéki klinikák látják el.
A portál értesülései szerint azonban Budapesten az utóbbi időben több probléma is felmerült, és a Semmelweis Egyetem nem tudja maradéktalanul biztosítani a veseátültetettek utógondozását.