Nepálnak elege van abból, hogy nyilvános vécének használják a hegymászók az Everestet
További szigorításokat vezetnek be, többek között a GPS-nyomkövetőt is kötelezővé teszik.
Tizennyolc hegymászó vesztette életét tavaly a Mount Everesten, a hatóságok emiatt elhatározták, hogy megerősítik a biztonsági szabályokat, ami megkönnyítheti a bajbajutottak felkutatását. Emellett azt is célul tűzték ki, hogy megtisztítják a hegyet a rengeteg hulladéktól, amit a hegymászók hagynak maguk után.
A GPS-nyomkövetőket már most is sokan használják, a hatóságok azonban kiemelték, hogy egyesek még mindig spórolnak a saját biztonságukon, ezért előírják a kisebb méretű, külső áramforrás nélkül használható eszközöket, amikkel akár több tíz méterről detektálható egy személy – közölte Rakesh Gurung, a nepáli turisztikai hivatal hegymászásért felelős igazgatója.
Tavaly csaknem 600 hegymászó érte el a csúcsot, az alaptábor feletti területeken pedig azt is előírták számukra, hogy szükségleteiket nem végezhetik csak úgy a hegyen, lebomló zacskókban el kell távolítaniuk a „hulladékot”, ugyanis emiatt a környékbeli vízforrások is szennyeződésnek vannak kitéve.
Mindez a hegyen lévőkre is komoly egészségügyi kockázatot is jelent, főleg, ha a hegymászók az olvadt havat használják ivóvízként – számolt be róla a CNA. Szintén óriási probléma, hogy évente több tonna szemét gyűlik össze a csúcs közelében, köztük konzervdobozok, oxigénpalackok, elhagyott felszerelések, műanyaghulladékok.
Mindeközben Katmanduban már készülnek a szezonra, Damber Parajuli az Expedíciószervezők Szövetségének munkatársa legalább 400 hegymászóra számít tavasszal. Hatalmas a verseny a szervezőcégek között, akik az élelmiszertől kezdve a felszereléseken át minden szükségletet biztosítanak a kalandvágyóknak, természetesen csillagászati összegekért.