Űrsétát hajtottak végre a Nemzetközi Űrállomáson, megkezdték az új robotkar felszerelését
Húsvéthétfő alkalmából nekiláttak az űrhajósok egy több mint 6 órás világűrben való tartózkodás keretében rögzíteni az ISS oldalára az új, európai fejlesztésű szerkezetet.
Két asztronauta április 18-án űrsétát tett, mely során szerelési munkálatokat végeztek a Nemzetközi Űrállomás külső részén annak érdekében, hogy feltelepítsék az első kulcsfontosságú komponenseket a robotkarhoz.
Az Expedition 67 fedélzeti mérnökei, Oleg Artyemjev és Denisz Matvejev magyar idő szerint délután 4 órakor hagyták el az űrállomás orosz szegmensének világűr felé néző oldalán lévő Poiszk modult.
A két űrhajós ezt követően a Nauka laboratóriumi modul oldalához ment, ahol az új kar az egységgel történt 2021. júliusi indítása óta állt érintetlenül – olvasható a Space.com beszámolójában.
Az Európai Űrügynökség (ESA) speciális robotkarja (European Robotic Arm, ERA) lesz az első olyan eszköz, amely a Nemzetközi Űrállomás orosz részét is kiszolgálja majd, amint sikeresen konfigurálják.
Az állomás amerikai üzemeltetési szegmensén (USOS) található Canadarm2 és a japán kísérleti modul távoli manipulátor rendszere (JEMRMS) nem tud elég messzire kinyúlni ahhoz, hogy segítségükre lehessen orosz kollégáiknak.
Artyemjev és Matvejev legfőbb feladata hétfőn az volt, hogy a robotkar vezérlőpanelét a Nauka modul külső oldalán összekapcsolják – egy ezután végrehajtott diagnosztikai teszt megerősítette, hogy az EVA ember-gép interfész (EMMI) megfelelően működik, így a közelövőben folytatódhatnak a most megkezdett összeszerelési munkálatok.