A nemzetközi közösségi elítéli a tálibokat az iskolalátogatási tilalom kapcsán
A tálibok eddig sem tettek semmit azért, hogy a nemzetközi közösség legitim kormányként ismerje el őket, sőt: most megtiltották a lányoknak, hogy iskolába járjanak.
A tálibok kedden közölték, megtiltják, hogy a lányok és a nők iskolába járjanak: a lázadó csoport részéről ez csak a legutóbbi lépés volt az afgán nők szabadságának brutális elnyomása terén, miután 2021 augusztusában átvették a hatalmat az országban.
Noha a kormányzásra is alkalmatlan lázadó csoport több alkalommal is állította, hogy „megvédi a lányok és nők jogait”, valójában minden egyes lépésükkel egyre inkább sárba tiporják a nők jogait, s megfosztják őket a nagyon nehezen kivívott szabadságjoguktól, melyért fáradhatatlanul küzdöttek az elmúlt 20 évben.
Nemzetközi reakciók
A tálibok újabb érthetetlen lépését széles körű döbbenet és elítélés fogadta, s a világ számos vezetője, köztük prominens afgán személyiségek követelték a táliboktól, hogy sürgősen vonják vissza ezt a döntést.
A CNN jelentése szerint a korábbi afgán elnök, Ashraf Ghani, aki akkor menekült el Kabulból, amikor a tálibok erőszakkal átvették a hatalmat az országban, egy tweetben illegitim uralkodóknak nevezte a lázadó csoportot, akik „túszul ejtették az egész lakosságot”.
Tweetjében a korábbi legitim elnök úgy fogalmazott:
Egy korábbi afgán elnök, Hamid Karzai szintén „mély sajnálatát” fejezte ki a tálibok döntése miatt. Úgy fogalmazott, az ország „fejlődése, népessége s önellátása az ország minden gyermekének, lányának és fiújának oktatásától és képzésétől függ”.
Hasonlóképpen vélekedett Rishi Sunak brit miniszterelnök, Ned Price, az amerikai külügyminisztérium szóvivője és Karen Decker, az Egyesült Államok afganisztáni nagykövete is. Franciaország, Németország, Pakisztán, Katar és Szaúd-Arábia külügyminisztériuma is bírálta a döntést.
Az ENSZ afganisztáni missziója egy közleményben ítélte el a döntés: