Uniós támogatással új lendületet kap a szív- és érrendszeri betegségek kutatása
Az 5,6 milliárd forintos hozzájárulás innovatív prevenciós, diagnosztikai és terápiás eljárások kifejlesztését teszi lehetővé.
A Semmelweis Egyetem (SE) vezetésével megalakult a Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium (NLK), amelynek célja, hogy az életkor előrehaladásával járó szív- és érrendszeri betegségek hátterét kutatva új, innovatív megelőzési, diagnosztikai és terápiás eljárásokat fejlesszen ki.
Merkely Béla, a SE rektora elmondta, hogy a Szegedi Tudományegyetem, a 3DHISTECH Fejlesztő Kft, a Neumann Medical Kft., valamint a Pharmahungary 2000 Kft. alkotta konzorciumot az Európai Unió 5,6 milliárd forintos vissza nem térítendő támogatásban részesítette.
A csoport tagjai arra törekednek, hogy kutatási-fejlesztési, szellemi és fizikai erőforrásaikat összehangolva 2026 februárjáig tanulmányozzák az időskori kardiovaszkuláris betegségek kialakulásában szerepet játszó kórélettani mechanizmusokat – írta cikkében a Napi.
A projekt hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések számának csökkentéséhez, a várható élettartam és az egészségesen eltöltött életévek számának növeléséhez, többek között új egészségfejlesztési és betegségmegelőzési programok megalkotásával.
A SE arról is beszámolt, hogy a projekt három fontos pilléren alapszik, amelyek célja a koronavírus-fertőzés lehetséges közép- és hosszútávú, szív- és érrendszerre gyakorolt hatásának vizsgálata, a meglévő gyógyszerek „újrapozícionálása”, valamint új eszközök – és hozzájuk kapcsolódó szoftverek – és a biológiai kor meghatározására alkalmas laboratóriumi teszteket létrehozása.