Németország nem viccel, hamarosan a legerősebb európai NATO-hadsereg lesz az övék
Németország 100 milliárd eurót fektet fegyveres erőibe, Olaf Scholz kancellár úgy véli, hogy ezt meg kell tenniük Európa biztonságának érdekében.
Fordulóponthoz érkezett Németország: hétfő óta téma a Bundeswehr különalapja, ezt pedig intenzív fegyverkezés fogja követni, azután, hogy évtizedekig lépésről lépésre csökkentették a hadsereg létszámát. Olaf Scholz viszont úgy véli, hogy a 100 milliárdos csomag a fegyveres erők jelentős erősödését idézi elő.
„Németország hamarosan a a legerősebb európai NATO-hadsereggel fog rendelkezni“ – jelentette ki a kancellár, aki hozzátette, hogy ez „jelentősen megerősítené“ Németország és szövetségesei biztonságát.
A kancellár értetlenségét fejezte ki az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás hiánya miatt, ugyanis egyre több kritikát kapnak odahaza, és kívülről is, és megdöbbent a Lengyelországból megfogalmazott bírálatokon is, mondván, hogy Ukrajnába irányuló lengyel szállítmányok egyeztetett pótlására még nem került sor.
„Minden kelet-európai partnerünkkel tárgyalásokat folytatunk, és a Lengyelországgal folytatott megbeszéléseket is ugyanolyan komolyan akarjuk venni, mint a Cseh Köztársasággal és Szlovákiával“ – mondta.
Hozzátette, hogy Németország valamennyi szövetségese tisztában van azzal, „hogy a Bundeswehrnek nincsenek nagy készletei a hadműveleti járművekből, amelyeket csak úgy el kell küldeni“, és „nagy probléma“, hogy a Bundeswehr „2010 óta strukturálisan alulfinanszírozott“.
A Der Spiegel úgy fogalmaz, hogy „gondok“ akadtak Lengyelországgal, ez pedig „probléma Berlin számára“. Úgy tudják, hogy reménytelenül elakadtak a tárgyalások Németország és közvetlen szomszédja, Lengyelország között. Christine Lambrecht védelmi miniszter ezért kénytelen volt múlt hétfőn a koalíciós partnerekkel folytotatt ülésén beismerni, hogy kevés reménye van arra, hogy megállapodásra jusson Varsóval.
A Varsóval való nézeteltérés bosszantó a német kormány számára, ugyanis Lengyelországot a NATO-n belül lényeges partnernek tekintik, amikor Ukrajnáról van szó, végül is közvetlen szomszédja fogadta be a háborús övezetből menekülők nagy részét.
De még ennél is fontosabbnak tartják Lengyelország „csomóponti funkcióját“, mivel szinte minden nyugatról érkező fegyverszállítmány, de még a sürgősségi humanitárius segélyszállítmányok is Lengyelországon keresztül folynak.