Betiltották a dubaji csoki forgalmazását egy bírósági döntést követően
A kölni bíróság megtiltotta az Aldi áruházláncnak a Törökországban gyártott édességek „dubaji csokoládéként” való forgalmazását, ezzel precedenst teremtve a népszerű édességek eredetvédelmében.
A német diszkontlánc „Alyan Dubai Handmade Chocolate” termékével kapcsolatos döntés értelmében kizárólag az Egyesült Arab Emírségek fővárosában készült csokoládé viselheti a „dubaji” megjelölést. Az ügy jelentőségét az adja, hogy ez az első ilyen jellegű bírósági határozat a termék eredetének védelmében.
A bíróság elutasította az Aldi érvelését, miszerint a csomagolás hátoldalán feltüntették a török származási helyet, a döntéshozók álláspontja szerint ugyanis a termék elnevezése megtévesztheti a fogyasztókat, azt sugallva, hogy a csokoládé valóban Dubajból származik és onnan importálták Németországba.
Az eljárást Andreas Wilmers német édességimportőr kezdeményezte, aki a dubaji „Fix” márka termékeit forgalmazza. A vállalkozó azonban nem állt meg az Aldinál, decemberben ugyanis hasonló keresetet nyújtott be a Lidl és a Lindt ellen is, ezek az ügyek jelenleg is folyamatban vannak.
A védelem és a szakma álláspontja
A Lidl jogi képviselete szerint a „dubaji csokoládé” mindössze egy speciális, krémes pisztáciás és kadayif töltelékkel készült édességtípust jelöl, nem pedig kötelezően a városállamból származó terméket. Ezt az álláspontot osztja a Német Édességipari Szövetség (BDSI) is, amely szerint a termék gyakorlatilag bárhol előállítható.
A döntés még nem jogerős, az Aldi fellebbezhet ellene, az ügy kimenetele azonban jelentősen befolyásolhatja a népszerű édesség jövőbeli szabályozását.