A németek szerint nem volt baj az árvízvédelmi felkészültséggel, csak meg kell tanulni a leckéket
Nem gondolják azt a német tisztviselők, hogy rossz lett volna az árvízvédelmi felkészültségük, miközben továbbra is áradások pusztítják Németország több pontját.
Eddig 180 ember vesztette életét a nyugat-európai természeti katasztrófában, amelyben mindenkit váratlanul ért. A leginkább Németország, Hollandia és Belgium volt kitett az eseményeknek, ahol továbbra is zajlanak a mentési munkálatok.
Habár azt a helyi meteorológiai szolgálatok és katasztrófavédők jelezték, hogy a heves esőzés bizony megduzzaszthatja a folyókat, azonban azzal látszólag senki sem számolt, hogy ez katasztrófába fulladhat és településeket áraszthat el, akár az éjszaka közepén.
„Amint túlvagyunk a jelenlegi első számú küldetésen, hogy kiosztjuk az azonnali segítséget, meg kell vizsgálnunk, hogy hol ronthattuk el a dolgokat, mi csúzhatott ennyire félre, amit korrigálni tudunk. Ez nem felelősök keresések, hanem felkészülés a jövőbeli helyzetekre” – fogalmazott Peter Altmaier gazdasági miniszter a német Bild napilapnak, amelyet az AP idézett.
A német polgárőrség vezetője úgy fogalmazott, hogy Németország meteorológiai szolgálat relatíve jól előre jelezte a fenyegető veszélyt, valamint kiemelte, hogy az ország jól felkészült volt arra, hogy a legnagyobb folyói megáradhatnak.
Armin Schuster azonban a ZDF közszolgálati televíziónak azt is elmondta, hogy fél órával egy katasztrófa bekövetkezése előtt szinte lehetetlen megmondani, hogy melyik településre fog lecsapni a víz és az mekkora mennyiségű vizet jelent.
Elmondása szerint legalább 150 riadójelzést küldtek ki a fenyegetett területekre, azonban azt nem tudta megmondani, hogy mindenütt jó helyen és jókor adták-e ki a figyelmeztetéseket. Mint mondta, ezzel kapcsolatban vizsgálatot kell indítani.
A legsúlyosabban érintett német tartományban, Rajna-vidék-Pfalzban a tisztviselők úgy vélik, szintén mindent megtettek és jól felkészültek az árvízre, megfelelően értesítették az önkormányzatokat a közelgő áradásokról.
Roger Lewentz, a tartomány belügyminisztere viszont kiemelte, hogy jelentős problémát okozott minden ellenére, hogy Schuldban, ahol a legnagyobb károkat okozta az árvíz, ott gyakorlatilag az első csapáskor szinte minden fontos infrastruktúrát, mint az elektromos áramot, elvitt a víz.