Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Zöldek mindenki véleményével szembe mennek, az összes atomerőművet lekapcsoltatnák a német kormánnyal

A kormánykoalíció zöld tagjaival ellentétben áll a liberálisok véleménye, akik szerint pont meghosszabbítani kellene az élettartamukat.

...svg content...Fotó: Olaf Scholz német kancellár felszólal a német parlamenti alsóház, a Bundestag 2022-es általános költségvetésérõl szóló parlamenti vitában Berlinben 2022. június 1-jén. MTI/EPA/Filip Singer
Európa
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A német szövetségi kormány korábban arról döntött, hogy a téli időszakra kettőt megtartanak a három maradék atomerőműből, de csak azért, ha esetleg valami gond lenne, akkor legyen vésztartalék. 

Azonban a kormánykoalíció egyes tagjai nem örülnek a döntésnek: a Zöldek azt követelik, hogy kapcsoljanak le minden atomerőművet, arra hivatkozva, hogy „ez egy magas kockázatú technológia”.  Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A kormánykoalíció-tag liberális (FDP) azonban úgy gondolkodik, hogy meg kell hosszabbítani az összes még működő atomerőmű üzemidejét és nem csak vésztartalékként üzemeltetni. Christian Dürr pártelnök szerint a magas energiaárakat jelentősen mérsékelni lehetne, ha a Zöldek nem kötnék meg a kormány kezét ebben a kérdésben és az energiaellátás is biztonságosabb lehetne – írja a V4NA

Ezen az állásponton van az ellenzék is, a jobboldali Alternatíva Németország (AfD) párt úgy gondolja, hogy a Zöldek miatt van az, hogy a kormány az ideológiát részesíti előnyben az emberek szükségleteivel szemben. 

Leif-Erik Holm, az AfD gazdaságpolitikai szóvivője szerint a kormány döntése egyáltalán nem segít megoldani az energiaválságot, ugyanis nem csak az atomenergia gazdasági szükségességét hagyja figyelmen kívül, hanem azt is, hogy mit akar a német lakosság. 

Holm kijelentette, hogy „úgy tűnik, Habeck miniszter úr párthangulata fontosabb, mint a polgároké. Sajnos az ideológia ismét győzedelmeskedett a józan ész felett”, utalva ezzel arra, hogy a zöldpárti gazdasági miniszter, Robert Habeck előnyben részesíti a pártja érdekeit, mint az emberek szükségleteit. 

Jens Spahn, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa is amellett foglalt állást, mondván, hogy a maradék atomerőműveket is tovább kellene használni, mert ez lenne a megoldás az alacsonyabb árak és az energiabiztonság érdekében. 

A szakértők sem lelkesednek az atomerőművek lekapcsolásáért, a Műszaki Ellenőrző Egyesület (TÜV) leszögezte, hogy nemcsak arról van szó, hogy érdemes lenne az üzemidejüket meghosszabbítani, hanem arról is, hogy a tavaly leállított rektorokat is biztonságosan újra lehet indítani. 

„Ezek az erőművek a világ legbiztonságosabb és műszakilag legjobb erőművei közé tartoznak. Kiváló állapotban voltak és vannak!” – jelentette ki Joachim Bühler, a TÜV elnökségi tagja. 

Húsz neves tudós is csatlakozott ehhez a véleményhez a drezdai, kasseli, karlsruhei, chemnitzi és cottbusi egyetemekről, akiknek a nyilatkozata szerint „az emelkedő energiaárak és a csökkenő ellátásbiztonság veszélyeztetik a versenyképességet és a jólétet. A német atomerőművek leállításához ragaszkodás csak súlyosbítja ezeket a veszélyeket”.  

A Spiegel felmérést végzett júliusban és augusztusban az emberek között, hogy megtudják, ők mit gondolnak az atomenergiáról, és az eredmények azt mutatják, hogy van támogatottsága: júliusban a németek 70 százaléka támogatta az atomerőművek üzemeltetését, míg csak 20 százalék válaszolt úgy, hogy ellenzi, augusztusban 72 százalékuk támogatta a jövő nyárig való hosszabbítást, és 67 százalék azt, hogy öt évnél hosszabb ideig lehessen még üzemeltetni őket.