Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A német püspök szerint meginog a demokrácia, ha megkérdőjelezik a „közös értékeket”

Helmut Dieser aacheni püspök úgy véli, hogy az egyháznak is őrködnie kell a demokrácia fölött. 

...svg content...Fotó: Angela Merkel német kancellár (j) Helmut Dieser aacheni püspök társaságában az Aachen város által adományozott Károly-díj átadási ünnepségén 2018. május 10-én. (MTI/EPA/Ronald Wittek)
Európa
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

A Deutsche Welle készített interjút Helmut Dieser aacheni püspökkel, amelyet aztán a HVG vett át. A katolikus püspökről azt érdemes tudni, hogy annak a konferenciának a vezetője, amely teljesen szakítani akar az egyház hagyományaival – ő ezt úgy magyarázza, hogy „a tanítás fejlődik”. 

Az interjú terjedelmesebb részét az a meggyőződése foglalja el, hogy „azonos nemű emberek egymás iránti vonzalma nem rendellenes, hanem az emberi szexualitás egyik lehetséges változata”, de a demokrácia kapcsán is felvet érdekes gondolatokat.  Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

A Deutsche Welle már alapból úgy teszi fel a kérdést, hogy „a politikai viták egyre élesebbek Németországban, ami összefügghet a háborúval és megszorításokkal is. Ön nem aggódik időnként a német parlamentáris demokráciáért?”, ezek után nem meglepő a püspök válasza: 

„De igen. A demokrácia bizonyos közös meggyőződésekből és alapvető értékekből él. Ha ezeket az elemi normákat egyre gyakrabban kérdőjelezik meg egyes társadalmi csoportok, akkor valóban  meginog a demokrácia. Ezért mindenkinek nagyon ébernek kell lennie, és a lehető leghamarabb a nevükön kell nevezni a dolgokat. Az egyháznak is őrködnie kell a demokrácia alapértékei felett” – felelte. 

Ezek szerint Dieser úgy véli, hogy a demokrácia azt jelenti, hogy vannak „elemi normák”, amelyeket nem kérdőjelezhetsz meg, különben „meginog a demokrácia”. 

Közép-Kelet-Európában úgy tartják, hogy a demokrácia a nép akaratát fejezi ki, tehát bármit is gondol a nép, az lesz, még akkor is, ha ez a liberálisoknak vagy a haladóknak nem tetszik. 

De Németországban, úgy tűnik, ez nem így van, ott a demokrácia megingása már egy katolikus püspöknek a szemében is azt jelenti, hogy nem kérdőjelezheted meg azokat az értékeket, amelyeket a liberálisok és a haladók megszabnak.