A német népirtás áldozatainak namíbiai leszármazottai elítélik a segélyegyezményt
A Németország által a gyarmati uralma idején elkövetett népirtás áldozatainak namíbiai leszármazottai elutasították a két ország kormánya által kötött megállapodást, amely szerintük „arculcsapás”, és amely „nincs tekintettel az elvesztett emberi életekre”.
A német és a namíbiai kormány pénteken egy 1,3 milliárd dolláros pénzügyi segélycsomagot jelentett be, amelyet 30 év alatt osztanak szét egy olyan megállapodás részeként, amelynek értelmében Berlin hivatalosan is elismerte a gyarmati uralma alatt elkövetett népirtás bűntetteit.
A pénzeszközökből, amelyeket a német kormány szándékosan nem nevezett „jóvátételnek”, fejlesztési projekteket, vidéki infrastruktúrát, valamint energia- és vízellátást finanszíroznak majd.
Heiko Maas német külügyminiszter „bocsánatkérését” az áldozatok leszármazottai elutasították, és a mészárlásokban életüket vesztett emberek hozzátartozói „arculcsapásának” nevezték, amit úgy tárgyaltak meg, hogy velük nem egyeztettek.
A Namíbiával kötött megállapodásban Németország hivatalosan is elismerte, hogy állampolgárai 1904 és 1908 között az őslakos hererók és namák ellen cselekedtek. A német hadsereg parancsára legalább 60 ezer hererót és 10 ezer namát irtottak ki a régióban, ezreket pedig koncentrációs táborokba zártak.
Az áldozatok családjai elutasították a megállapodást, miután az etnikai vezetők is elítélték a javaslatot, amely szerintük „létük megsértése” és „sértő összeg” az elvesztett életekért. A namíbiai törzsfőnökök tanácsa hétfőn nyilatkozatot adott ki, amelyben elítélte a német tisztviselőket, amiért nem vették „komolyan” figyelembe az etnikai vezetők és csoportok véleményét – írja az RT.