Nemcsak a Földön, hanem a csillagokon is előfordulhatnak rengések
Az utóbbi években több pusztító erejű földrengés is történt a Földön, ám a jelenség nemcsak a bolygónkon figyelhető meg.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy rengések csak a Földön fordulnak elő, ám mindez a csillagokon is megtörténik, ráadásul ezek a „csillagrengések” néha olyan erősek, hogy egyfajta cunamit hoznak létre abból az anyagból, amelyből a csillag áll.
Mindez az európai Gaia űrteleszkóp egyik felfedezése. A 2013 decemberében indított Gaia üzembe állítása óta mintegy 1,8 milliárd csillagot követ a Tejútrendszerben, a Földet is magába foglaló galaxisban. A teleszkóp megméri, hogy hol vannak a csillagok, milyen gyorsan és milyen irányban mozognak, és miből állnak. A tudósok ezt követően ki tudják számítani, hogyan fejlődtek, és mely csillagok tartoznak össze, ezáltal pedig egy háromdimenziós térképet kaphatunk a közvetlen környezetünkről.
Az Európai Űrügynökség hétfőn nagy mennyiségű adatot tett közzé az eddigi mérési eredményekről. Az új adathalmaz a csillagok összetételére, hőmérsékletére, színére, tömegére, korára és sebességére vonatkozó adatokat tartalmaz. A közzétett adatokat a tudósok felhasználhatják saját kutatásaikhoz és meglátásaik alátámasztásához.
Az új Gaia-adatok több mint 800 ezer kettőscsillagról, 156 ezer Nap körül keringő aszteroidáról, 2,9 millió egyéb galaxisról és 1,9 millió úgynevezett kvazárról is tartalmaznak információkat.
A Gaia által vizsgált közel kétmilliárd csillag egyébként csak töredéke az összesnek, ugyanis csak a mi Tejútrendszerünkben körülbelül 100 milliárd csillag létezik, az univerzumban pedig sok milliárd ilyen galaxis van, ám ezek túl messze vannak ahhoz, hogy megfelelően szemügyre vehessük őket.