Nem volt elég hideg a tél, durvább kullancsszezon elé nézünk idén
Az enyhe tél miatt több kullanccsal találkozhatunk idén, mint tavaly, a védekezés leghatékonyabb eszköze, ha alaposan átvizsgáljuk a testünket, miután visszatértünk a szabadból.
Földvári Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának főmunkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy az idő melegedésével ismét aktivizálódnak a kullancsok, így nem árthat odafigyelni.
A szakértő elmondta, hogy a közönséges kullancs tavasszal és ősszel támad leginkább, és csak azért okozza a nyári hónapokban a legtöbb megbetegedést, mert ilyenkor töltjük a legtöbb időt a szabadban – írja az Infostart.
Földvári hozzátette: a kullancs 5-6 fok fölött akár télen is aktív lehet, sőt, Szibériában is átvészelheti a leghidegebb évszakot. Miután kevés volt az igazán hideg, fagyos napok száma a télen, a kutató szerint arra lehet számítani, hogy több kullanccsal találkozhatunk idén, mint tavaly.
A kullancsok egyfajta téli álom során inaktív állapotba kerülnek, melynek során nem mozognak és az anyagcseréjük is teljesen lecsökken, ezáltal képesek a nagyon hideg időszakok átvészelésére a talajszinten, az avarban, majd az idő melegedésével aktivizálódnak – magyarázta Földvári.
Az enyhe télnek köszönhetően a rágcsálópopuláció mérete sem csökkent, ez pedig a kullancslárvák számára jó táplálékforrást jelent.
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Földvári szerint négylábú barátaink védelmére egész évben szükség van, ám a távoltartó sprayk nem nyújtanak teljes biztonságot, és ez érvényes az emberekre is. A leghatékonyabb technika, ha erdőjárás, kirándulás, kerti munka után alaposan átnézzük magunkat, és ha még aznap eltávolítjuk a kullancsot, amikor megtámad, a kórokozó bejutását megakadályozhatjuk.
Ha azonban erre csak másnap kerül sor, a csípés helyét érdemes megfigyelnünk: az 1-2 centis bőrpír esetében nem kell pánikba esnünk, ám ha az elváltozás 4-5 centiméternél nagyobb, növekszik és vándorol, mindenképpen orvos segítségét kell kérnünk, hiszen ez utalhat a Lyme-kórra is.