Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nem várt következményei lehetnek annak, hogy a NASA űrszondája becsapódott egy aszteroidába

Olasz kutatók előrejelzése szerint a NASA 2022-es aszteroidaelhárító kísérlete váratlan következményekkel járhat a Földre nézve.

...svg content...Fotó: NASA
Világűr

Kiss László

Szerkesztő
TÉMÁK

A Milánói Műszaki Egyetem kutatócsoportja nemrég közzétett tanulmányában arra a következtetésre jutott, hogy a NASA DART-missziója során keletkezett törmelék a jövőben keresztezheti bolygónk pályáját. A 2022 szeptemberében végrehajtott küldetés során egy űrszonda szándékosan csapódott a Dimorphos nevű aszteroidába, azzal a céllal, hogy teszteljék az égitestek pályamódosításának lehetőségét.

A kutatók szuperszámítógépes szimulációk segítségével vizsgálták az ütközés során keletkezett, körülbelül egymillió kilogrammnyi törmelék útját. Eredményeik szerint pedig a Mars és a Föld gravitációs hatása olyan pályára terelheti ezeket a részecskéket, hogy azok találkozhatnak bolygónkkal. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Eloy Peña-Asensio, a kutatás egyik vezetője szerint a törmelékek egy része nagyjából 1802 km/h sebességgel már 13 éven belül elérheti a Marsot, míg a gyorsabb darabok akár hét éven belül a Földet is megközelíthetik, mintegy háromszor-négyszer nagyobb sebességgel.

A szakértők szerint a legtöbb részecske túl kicsi lesz ahhoz, hogy szabad szemmel látható legyen a légkörbe lépéskor, ugyanakkor nem zárható ki, hogy néhány nagyobb darab is eléri a Földet, ami egyedülálló látványt nyújthat.

„Amennyiben beigazolódnak az előrejelzéseink, ez lehet az első olyan meteorzápor, amelyet emberi tevékenység idézett elő” – nyilatkozta Peña-Asensio.

A tanulmány szerint az első ilyen csillaghullás 2055 májusában következhet be, és várhatóan csak a déli féltekéről lesz megfigyelhető.